Článek
„Paměť, stejně jako sexuální touha, nemá konce. Propojuje mrtvé s živými, skutečné bytosti s představami, sny s minulostí,“ vystihuje počin hned v úvodu.
Roky jsou žánrově obtížně uchopitelné, do zařazení k deníku či standardní podoby memoárů mají daleko. Autorka píše sice kontinuálně, nicméně s evidentním mírným odstupem času, který jí dovoluje nenechat si zkreslovat vzpomínky momentálními emocemi, a naopak na minulost pohlížet s reflexí sebe sama i kritickými úvahami o pokolení válečných dětí, jehož je součástí.
Ernauxová text nepřekrajuje posloupností jednotlivých dekád, ale osobními událostmi, uvozenými komplexními popisy zašlých rodinných fotografií a následně záběrů z domácích videí, které dávají tušit další etapu a novou perspektivu okolního světa.
Obrazy prosycenými dějinnými okamžiky a zároveň silnými smyslovými vjemy či záblesky tehdejších fenoménů, které nenávratně mizí s pokrokem, překládá realitu do slov. Historie politických změn se ve spisovatelčině podání křižuje se spotřebiči, značkami, popkulturou a celospolečenskou náladou.
Neexistuje zde pouze já, avšak zobecňující my, případně oni. První osobou množného čísla hovoří hlasem generace, jež i v době po formálním ukončení soupeření USA se Sovětským svazem žila v „jiné Evropě“, čímž naráží na nepochopení konfliktu v bývalé Jugoslávii.
Právě díky tomu může mnohé předat také středoevropskému čtenářstvu. Poznávat pronikavou mysl intelektuálky, jež vedle západních reálií uvažuje globálněji o rozdílech s postkomunistickými státy přecházejícími k liberalizaci poměrů a konzumerismu, je nanejvýš pozoruhodné.
Může se vám hodit na Zboží.cz: Roky - Annie Ernauxová (2022, pevná), Roky - Annie Ernauxová (2022) E-kniha