Článek
„Když jsem s ním mluvil, právě řídil někde na venkově kousek od norských fjordů. Měli jsme čas si promluvit o tom, jak budou vypadat praktické záležitosti,“ řekl Mats Malm po oznámení Fosseho jména. Akademici vyzdvihli Fosseho hluboce citlivý jazyk.
„Jsem ohromený, ale i trochu vylekaný. Vnímám to jako ocenění pro literaturu, které jde především o literaturu samou a o nic jiného,“ uvedl Fosse v prohlášení pro média.
Píše jazykem nynorsk
Čtyřiašedesátiletý norský dramatik, spisovatel, básník a esejista se narodil 29. září 1959 v Haugesundu na západě Norska. Píše menšinovým jazykem nynorsk a po Henriku Ibsenovi je nejhranějším norským dramatikem na evropských jevištích. V roce 2011 mu norská královská rodina nabídla čestný „domov pro umělce“ na půdě královského paláce v Oslu.
Vzděláním sociolog, filozof a literární vědec v počátcích své dráhy působil jako pedagog tvůrčího psaní, byl také rockovým kytaristou a novinářem na volné noze. Fosseho dramata jako Jméno, Někdo přijde a Noc zpívá své písně se hrají po celém světě včetně Česka. Celkem napsal 40 divadelních her. Věnuje se také knihám pro děti a překladům.
Z dramat Jona Fosseho se valí úzkost
Úspěch sklidila jeho trilogie Mámení, Sny Olavovy a Na sklonku dne. K vrcholům jeho prozaické tvorby náleží také novela o životě rybáře Ráno a večer či dvojromán Melancholie I, II, inspirovaný osudem malíře Larse Herterviga. Jeho dalším velkým počinem je výjimečná série Septology.
Před dvěma lety osobně v Brně převzal čestný doktorát Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU). „Od svého románového debutu Červeně, černě z roku 1983 vytvořil mimořádně hodnotné literární dílo, jež bylo dodnes přeloženo do více než 40 jazyků a čítá přes 50 svazků. Za své literární počiny dostal mnohá ocenění,“ uvedl tehdy děkan Divadelní fakulty JAMU Petr Francán.
Nobelova cena je spojena s finanční odměnou ve výši 11 milionů švédských korun (asi 23 milionů Kč). Okruh možných laureátů byl podle literárních expertů široký. Vysoké šance dávali čínské spisovatelce Cchan Süe, v exilu žijící ruské autorce Ljudmile Ulické, Američanovi Thomasi Pynchonovi nebo Salmanu Rushdiemu. Mezi favority byl také australský spisovatel Gerald Murnane nebo Keňan Ngugi wa Thiong’o.
Loni prestižní ocenění získala přední francouzská spisovatelka Annie Ernauxová.