Článek
Neslyšící na hudebním festivale? Nad tím možná někteří návštěvníci kroutili hlavou. A přece i to je možné, neslyšících na festivale bylo podle údajů organizátorů několik desítek.
A právě pro ně byly připraveny kromě překladů přednášek fóra Meltingpot do znakového jazyka i koncerty ostravské kapely Nedivoč a známého písničkáře Pokáče.
Koncerty do znakového jazyka tlumočí členové brněnské skupiny Hands Dance, kteří se touto činností zabývají už několik let. V minulosti vystupovali například s Michalem Hrůzou, Evou Pilarovou a s dalšími zpěváky, zpravidla na akcích určených výhradně handicapovaným.
Snaží se také přiblížit atmosféru
Na festivalu Colours of Ostrava, který navštěvují desítky tisíc lidí, se představili podruhé. Nejde přitom jen o přetlumočení, ale také o umělecké ztvárnění formy a obsahu písní.
„Snažíme se nejenom přeložit význam textu do znakového jazyka, aby neslyšící rozuměli tomu, o čem zpěvák zpívá, ale za pomoci umělecké formy znakového jazyka a pohybového ztvárnění chceme divákům přiblížit také rytmus a melodii. Nejdůležitější je pro nás ale vytvoření atmosféry a přiblížení stejného prožitku, jaký z koncertu mají slyšící diváci,“ říká vedoucí osmičlenné skupiny Radka Kulichová.
Navíc někteří lidé netrpí absolutní hluchotou, takže jsou schopni zvuky a vibrace vnímat alespoň vzdáleně.
Příprava na koncert podle ní trvá i několik týdnů. „Naše skupina se skládá ze slyšících a neslyšících členů a na přípravě písní, tedy na překladu a rytmizaci, nás vždy spolupracuje více najednou. Adekvátní překlad může trvat opravdu dlouho, zvlášť pokud texty obsahují různé metafory a podobně,“ dodala Kulichová.
V každém případě výsledek stál za to a tlumočení dodalo koncertům netradiční dimenzi, takže se kromě neslyšících dobře bavili i muzikanti a samozřejmě také slyšící návštěvníci.
Může se vám hodit na Zboží.cz: