Článek
Při čtvrtečním slavnostním zahájení se po červeném koberci, nataženém před Berlinale Palastem, promenádovaly domácí celebrity i mezinárodní hvězdy. Vynikající britský režisér Mike Leigh přivedl do paláce a pak na pódium skutečně reprezentativní porotu: nadšený potlesk sklidily herečky Charlotte Gainsbourgová i domácí Barbara Sukowa, šarmem okouzlil americký herec Jake Gyllenhaal, respekt vyvolává účast francouzského režiséra Françoise Ozóna i íránského Asghara Farhadiho, jehož film Rozchod Nadera a Simin loňské Berlinale vyhrál.
Největší hvězdou večera pak byla německá rodačka a hollywoodská star Diane Krugerová (asi nejvíc utkvěla v paměti rolí Bridget Von Hammersmarckové v Tarantinových Hanebných panchartech), která doprovodila francouzského režiséra Benoita Jacquota. V jeho filmu Sbohem, královno z prvních dnů francouzské revoluce hraje Marii Antoinettu. A svou krásou „naživo“ okouzlila berlínské publikum možná víc než v královském kostýmu na plátně.
Jacquot podává v tomto zahajovacím filmu obraz posledních dnů vlády Ludvíka XVI. bezprostředně před a po pádu Bastily 14. července 1789.
Děj se odehrává ve Versailles a nejmladší dcera Marie Terezie a manželka Ludvíka XVI. Marie Antoinetta je tu viděna pohledem své mladé předčitatelky, kterou ztvárnila Léa Seydouxová (nedávno jsme ji viděli ve filmech Půlnoc v Paříži nebo Mission Impossible: Ghost Protocol).
„Je vždycky zvláštní hrát historickou postavu, protože každý člověk o ní má svou vlastní představu a herec ví, že se nemůže trefit do všech,“ řekla novinářům Krugerová a dodala, že natáčení filmu o později popravené francouzské královně bylo velmi emotivní.
Film však až k popravě zdaleka nedojde, takže se dá říci, že kdo má mezery v dějepise, toho se osud filmové Marie Antoinetty příliš citově nedotkne.
Režisér, jehož předchozí film Villa Amalia soutěžil před třemi lety na festivalu v Karlových Varech, si Diane Krugerovou vybral mimo jiné proto, že je stejného věku, jako byla v roce 1789 Marie Antoinetta.
Její pleť a krása královnu velmi připomíná
„Její pleť a krása francouzskou královnu velmi připomíná. Myslím, že diváci si od tohoto filmu už těžko budou umět představit Marii Antoinettu jinak než v podobě, kterou jí dala Diane,“ řekl Jacquot a dodal, že i když Krugerová není zdaleka první herečka, která ji ztvárnila, jde o to, že tento film je výrazně jiný než všechny předchozí.
„Nevyprávíme její životní příběh, jen jeho velmi krátký úsek. A na rozdíl od všech klišé o tom, že byla nejfrivolnější a nejvíc extravagantní královnou v historii, ji chceme vidět i z té dramatičtější a tragičtější stránky,“ prohlásil Jacquot.
Film Sbohem, královno, který uvidíme v Česku od 12. dubna, zároveň odstartoval hlavní soutěž. V ní bude do 19. února soupeřit o Zlatého a Stříbrné medvědy s dalšími sedmnácti celovečerními hranými filmy.
Jako další soutěžní byl v pátek uveden francouzsko-senegalský film rodilého Pařížana Alaina Gomise nazvaný Dnes. Je to příběh muže, který opustil Ameriku, aby se vrátil do rodného Senegalu.