Hlavní obsah

Národní muzeum vystavuje rukopisy Kosmovy i Dalimilovy kroniky

Právo, Stáňa Seďová
Praha

Historičtí nadšenci mohou od pátku spatřit nejstarší dochovaný opis Kosmovy kroniky z přelomu 12. a 13. století. Spolu s ním Národní muzeum nechá návštěvníky nahlédnout v rámci výstavy Staré pověsti české postupně do nejstarší české veršované Dalimilovy kroniky, Pulkavovy kroniky, ve které autor rozvedl průběh dívčí války a upravil příběh o Ctiradovi a Šárce, a Marignolovy kroniky z konce 15. století, kterou sepsal italský řeholník.

Foto: Petr Horník, Právo

Budyšínský rukopis Kosmovy kroniky

Článek

Na závěr budou v 1. patře historické budovy muzea vystaveny Rukopisy královédvorský a zelenohorský, nejslavnější padělky české historie.

„Všechny rukopisy budou vystaveny v bezpečnostní klimatizované vitríně, každý po dobu 14 dní. Časové omezení bylo stanoveno kvůli ochraně vzácných středověkých památek, protože se přece jen jedná o papír,“ komentoval nové lákadlo Národního muzea jeho generální ředitel Michal Lukeš.

Návštěvníci tak budou mít jedinečnou možnost prohlédnout si písemnosti, o kterých jsme se všichni učili ve škole, ale téměř nikdo je neviděl na vlastní oči. Zvláště v případě Kosmovy kroniky, respektive jejího nejstaršího dochovaného opisu – Budyšínského rukopisu.

K vidění poprvé po padesáti letech

„Vím, že byl vystavován v padesátých letech, když ho dostal darem od tehdejšího prezidenta NDR Wilhelma Piecka Klement Gottwald, který ho věnoval Národnímu muzeu, ale pak už ne. Ani po revoluci, takže bude k vidění po více než padesáti letech,“ řekl Právu Lukeš.

Dneškem počínající seriál uzavře 29. dubna vystavení královédvorského a zelenohorského rukopisu. Celou výstavu Staré pověsti české budou moci zájemci navštívit až do 7. července, kdy se historická budova Národního muzea na pět let uzavře, aby prošla rekonstrukcí.

Související témata:

Výběr článků

Načítám