Článek
První expozice Mlčící jaro: umění a příroda 1930-1970 (trvá do 31. srpna v 1. patře východního křídla Veletržního paláce) ukazuje, že příroda není pouhou kulisou lidské existence, a nelze ji tedy donekonečna vyčerpávat.
„Tato výstava vlastně nastoluje zásadní otázku, zda člověk a kultura jsou nebo nejsou v rozporu s existencí přírody,“ uvedla kurátorka Eva Skopalová. Celou prezentovanou kolekci tvoří více než sto uměleckých artefaktů ze sbírek NGP.

Výstava Mlčící jaro ukazuje i sochařskou tvorbu.
Návštěvníci uvidí nejen díla klasických autorů (mimo jiné Šíma, Toyen, Štyrský či Muzika), ale také současných autorek, jako je třeba Anna Hulačová, Eliška Konečná nebo Marie Tučková.
Druhá výstava Srdce žirafy v zajetí je o dvanáct kilo lehčí (trvá do 27. července v Malé dvoraně Veletržního paláce) je autorským projektem výtvarnice Evy Koťátkové. Minulý rok reprezentovala Českou republiku na 60. bienále umění v italských Benátkách.
„Tento projekt bude stále otevřený, je to další bod životopisu žirafy,“ vysvětlila autorka Eva Koťátková. Celou výstavu ozvláštní v průběhu trvání prezentace dvě nové performance.

Expozice Evy Koťátkové je náročná na prostor.
Tato ambiciózní umělecká instalace v prostoru je inspirovaná příběhem žirafy Lenky, která byla v roce 1954 dovezena z Keni do pražské zoologické zahrady. Za dva roky uhynula a byla do roku 2000 vystavena v Národním muzeu.
Hlavní myšlenkou tohoto výtvarného sdělení je posunout návštěvníky k tomu, aby se zamysleli nad vztahem lidské populace ke zvířatům.

Kurátorka Hana Janečková a umělkyně Eva Koťátková (zleva) mluví o výstavě Srdce žirafy v zajetí je o dvanáct kilo lehčí.
Dvojici výše uvedených výstav ještě doplní Grafický kabinet Doteky přítomnosti – Umělkyně tvůrčí skupiny UB 12 (do 26. června ve 2. patře Veletržního paláce). Představí tvorbu Adrieny Šimotové, Vlasty Prachatické či Věry Janouškové.