Článek
Než bude synagoga uzavřena, využijte některý z pěti otvíracích dnů týdně a přesvědčte se o její noblese. Jeruzalémská synagoga sloužila za války jako skladiště. Díky tomu byla z části uchráněna před devastujícím ničením a kolemjdoucí ji mohou obdivovat i dnes.
Skvostný exteriér i interiér
Jeruzalémská synagoga je zajímavým příkladem secesního slohu s maurskými prvky. Půdorys synagogy tvoří trojlodí bazilikálního typu se dvěma příčnými křídly.
Hlavnímu průčelí vévodí mohutný islámský oblouk s rosetovým oknem s Davidovou hvězdou uprostřed. Stěny pokrývá bohatá malířská výzdoba a interiér doplňují tepané lustry.
Zimní uzavírka
Z důvodu absence vytápění je synagoga v období od listopadu do března uzavřena.
„Během zimní uzavírky zde probíhají rekonstrukční a restaurátorské práce a opravy, které není možné realizovat za provozu,“ uvedl koordinátor cestovního ruchu Židovské obce v Praze Pavel Veselý.
Dodal, že synagoga sice byla projektována a vystavěna i s rozvodem nízkotlakého parního ústředního vytápění, ale to bylo na začátku 90. let z důvodu nefunkčnosti zrušeno.
Tradiční bohoslužby a oslavy svátků
Synagoga pravidelně slouží bohoslužbám a pro oslavy všech židovských svátků. „Každý lichý pátek se v synagoze konají večerní šabatové bohoslužby a každou sobotu ranní šabatové bohoslužby,“ uvedl pražský rabín David Peter a dodal, že pro tento účel je využívána menší, tzv. zimní modlitebna.
„Tradičně se zde v prosinci koná oslava svátku chanuka, která je určena pro širokou veřejnost a během které jsou slavnostně zapalovány svíčky na chanukovém svícnu,“ uvedl rabín a dodal, že v synagoze se slaví i Roš hašana (Nový rok).
V Praze je celkem sedm synagog, mezi nimi i Staronová synagoga v Červené ulici, která je nejstarší dochovanou synagogou ve střední Evropě, druhou nejstarší na světě.