Článek
„Světla umístíme na střechu Morýsova domu 2, Drofy, Kolektivního i Věžového domu a Baťova mrakodrapu,“ vyjmenoval autor.
„Jestli bude nízká oblačnost, bude světlo hezky vidět i od zmíněných budov. Svítit budeme za každého počasí,“ doplnil Jsf Abb.
Originální světelnou podívanou chystá v rámci celorepublikového projektu Dny architektury městská příspěvková organizace Živý Zlín. Dobře viditelné bude unikátní souhvězdí například z největšího zlínského sídliště Jižní Svahy či z dalších vyhlídkových míst nad Zlínem.
Komentované prohlídky na střechách domů
Netradiční pohled na město nabídnou také dvě komentované prohlídky z teras a střech zmíněných staveb. „Čtyři z nich nejsou pro návštěvníky běžně přístupné. Pravděpodobně i proto se omezená kapacita prohlídek velmi rychle naplnila. V tuto chvíli už máme i dlouhý seznam náhradníků. Díky světelné instalaci ale budou mít zážitek i ti, na které se nedostalo,“ přiblížila ředitelka Živého Zlína Jana Kubáčová.
Baťovská architektura aneb zlatá éra funkcionalismu ve Zlíně
Seznámit se s historií domů mohou návštěvníci také v článku na webu Živého Zlína. Zajímavosti o architektuře, užívání i kontextu připravila průvodkyně prohlídkami, kunsthistorička Martina Kroutilová.
Jedinečná podívaná je součástí 14. ročníku festivalu Dny architektury, který se koná ve dnech 27. 9. – 3. 10. ve více než 120 městech a obcích po celé České republice i na Slovensku.
„Naším letošním cílem je nabídnout návštěvníkům bez rozdílu věku pečlivě vybrané akce, na kterých mohou objevovat často přehlížená místa nebo vnímat architekturu v širším kontextu, a to vždy s odborným výkladem. V mnoha případech se snažíme poukazovat i na význam veřejného prostoru a jeho proměny,“ vysvětlila ředitelka Dnů architektury Marcela Steinbachová.
Fotograf a výtvarník Jsf Abb je známý svými světelnými instalacemi. Jeho posledním dílem byla barevná scenérie památníku Tomáše Bati ve Zlíně, kterou vytvořil před několika dny ke 130. výročí založení firmy Baťa.