Článek
Letní umělecká sezona začala 7. června 2024 a zkoumá téma svobody na dvou současně probíhajících výstavách: první je Avantgarda z rodinné sbírky Stava, druhá nese název Současné umění a Sochařský park.
Dvě jedinečné výstavy, dva pohledy. Umění z minulého století i současné bude zkrátka všude: v zámecké sýpce, v Sochařském parku i samotném zámku. Výstava potrvá až do konce září.
Instalace Avantgarda z rodinné sbírky Stava, vytvořená kurátorkami Nicole Stava a Claudií Rajlich, poprvé představuje exkluzivní výběr děl ze sbírky rodiny Stava.
Dívejte se na obrazy, ne na signatury, říká galerista Vladimír Železný
Ve třech patrech historické sýpky se pokocháte více než 133 díly od 41 umělců. Užijete si rozmanitosti avantgardního umění 20. století, přenesete se do poválečné abstrakce a „potkáte“ osobnosti, jako jsou Ernst Ludwik Kirchner, Marc Chagall, Pablo Picasso, Joan Miró a další.
Výstava Současné umění a Sochařský park vznikla ve spolupráci kurátorky Nicole s renomovanou italskou galerií Continua. Nabídne pět současných tvůrců, čtyři umělecké instalace a dvě sochy. Společným tématem je absurdita lidské existence, realita versus koncept, rozmazání hranic mezi uměním a životem.
Prvním zahraničním umělcem je Pascale Marthine Tayou z Kamerunu. Jeho instalace Pétalos de Piedra jsou barevné kameny obklopující fontánu jako okvětní lístky. Původní připomínka postkoloniálního dědictví tak působí v zámeckém prostředí jako symbol míru.
„Zámek Bechyně je místem svobody, místem radosti z umění, výměny myšlenek a sdílení poznatků, což rezonuje s Tayouovým pozitivním pohledem na budoucnost,“ říká Nicole Stava.
Přímo v nejstarších zámeckých prostorách narazíte na labyrint z vlnitého kartonu a zrcadla symbolizující studnu od italského mistra Michelangela Pistoletta. Procházení bludištěm nás má vést k zamyšlení nad vlastní nevyzpytatelností a nahodilostí života.
Svobodu projevu v dnešním umění ukazuje i tvorba dalších osobností z Galerie Continua: belgického multidisciplinárního umělce Hanse Opade Beecka, Američana Nariho Warda a česko-amerického umělce Jiřího Příhody, který se specializuje na architektonické zásahy.
„Po honosném Rudolfinu s výstavou Void se vracím do civilnější roviny. V Bechyni představím objekt Dřevník, do kterého můžete vstoupit,“ vysvětluje umělec Jiří Příhoda.