Článek
Umělec Patrik Proško se zabývá takzvanými anamorfními díly dlouhodobě. Podobně již vytvořil portréty podnikatele Tomáše Bati, vynálezce Nikoly Tesly nebo skladatelů Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka.
Své netradiční výtvory skládá z tisíců předmětů nejrůznějšího charakteru a je to podle něj vždy náročný proces. „Nejdříve musím nastudovat život portrétovaného, abych mohl začít shánět předměty, které souvisejí s jeho odkazem a vyprávějí jeho životní příběh,“ popsal autor Českému rozhlasu.
Sochou Václava Havla chtěl zdůraznit především to, čím byl nejvíce – spisovatelem a dramatikem. Proto je její součástí mnoho psacích strojů, knih i psacích potřeb.
Trutnov odhalil plastiku nakročeného Havla
Na ploše zhruba šest krát šest metrů jsou k vidění také žlutobílá autíčka veřejné bezpečnosti, vytáčecí telefony, pivní sud i tácky, vinylové desky či nahrávací zařízení. Nechybějí ani klíče coby symbol sametové revoluce nebo česká vlajka.
Celkem tu Proško nashromáždil tři tisíce věcí. Diváci však mohou celistvý portrét, který vznikal čtyři měsíce, zachytit pouze z jednoho konkrétního místa. Z jiných úhlů se totiž instalace mění ve zdánlivě nahodilý shluk nesourodých předmětů.
„Je to perfektní,“ zhodnotil jeden muž ze skupinky cestujících, kteří si dílo na letišti přišli prohlédnout. „Je to moc hezké,“ souhlasil další z nich. „Odsud vás vlastně vůbec nenapadne, co to je!“ dodal pobaveně z pohledu ze strany.
Portrét bývalého prezidenta je umístěný v přízemí Terminálu 2 Letiště Václava Havla Praha a zůstane tu minimálně jeden rok.