Článek
Michalkov citlivě vykreslil poměry v Rusku v 30. letech na pozadí příběhu rodiny vysokého důstojníka, která tráví prázdniny na chatě a snaží se nevnímat "kostlivce chrastícího ve skříni". Nyní přichází s pokračováním, ve kterém se na plátno opět vrátí v roli Sergeje Kotova. Hrdina unikne gulagu během bombardování na začátku druhé světové války a ocitne se na frontě jako prostý vojín.
Rusko na festivalu v Cannes bude reprezentovat také režisér Sergej Loznica s filmem You. My joy (Ty. Má radosti).
Na domácí půdě budou soutěžit čtyři režiséři: Bertrand Tavernier s filmem La princesse de Montpensier (Princezna z Montpensier), Mathieu Amalric s filmem Tournée (Turné), Xavier Beauvois se snímkem Des hommes et des dieux (Muži a bohové) a tvůrce alžírského původu Rachid Bouchareb s filmem Hors la loi (Mimo zákon).
Italský režisér Daniele Luchetti představí svůj snímek La nostra vita (Náš život), Brit Mike Leigh snímek Another year (Jiný rok).
Abbas Kiarostami, jeden z nejvlivnějších a nejkontroverznějších porevolučních íránských filmařů a rovněž jeden z nejpopulárnějších režisérů mezinárodní filmové komunity poslední dekády, přispěje filmem Copie conforme (Shodná kopie).
Thajský i čadský film
Na festivalu se dále představí film Autoreidži (Urážka) japonského režiséra Takešiho Kitana. Mexický režisér Alejandro González Inarritu představí své filmové drama Biutiful, v němž je muž, zapletený do nelegálního obchodu, konfrontován se svým bývalým přítelem z dětství, nynějším policistou.
Uvedeny budou i filmy čadského režiséra Mohammada Sáliha Harúna Un homme qui crie (Muž, který křičí), jihokorejského režiséra Im Sang-sua Housemaid (Služka) a jeho krajana Lee Čang-donga Poetry (Poezie). Thajský režisér Apičatpong Vírasethakul se představí s filmem Lúng Boonmee raleuk čát (Strýček Boonmee, který umí vyvolávat svůj minulý život).
Spojené státy zastupuje režisér Liman Doug s dramatem Fair game (Férová hra). Jako zahajovací snímek festivalu byl vybrán Robin Hood režiséra Ridleyho Scotta; promítnut bude mimo soutěž.