Článek
Hlavní cenu za celovečerní snímek si odnesl francouzsko-italský snímek Linda veut du poulet (Linda chce kuře). Natočilo ho duo Chiara Malta a Sébastien Laubenbach a vypráví o trochu rošťácké Lindě, která si přeje, aby jí máma připravila kuře.
Cenu poroty dostal film Four souls of Coyote maďarského režiséra Árona Gaudera. Velkou pozornost má tradičně Cena diváků. Letos v ní zvítězil film Sirocco a Větrné království francouzského režiséra Benoita Chieuxe. Jde o malebný snímek o sesterské lásce.
„Obyvatelé Íránu byli útokem naprosto šokovaní. Život se jim změnil ze dne na den,“ vzpomínala na rok 1980 íránsko-francouzská režisérka Sepideh Farsiová, jež na festivalu představila snímek La Sirene, který vychází z reálné události. Film získal cenu za nejlepší hudbu, kterou složil renomovaný francouzský skladatel Erik Truffaz.
Festival nabídl několik snímků, které se věnovaly válečnému traumatu. Režisérka Cynthia Madanat Sharaihaová uvedla vůbec první jordánský film. „Nemusí jít o Střední východ, i když jsem z té oblasti vycházela. Příběh je o tragédii a utrpení, ale i o naději. A to je univerzální,“ řekla režisérka.
Jedinečné sociální drama Nina a tajemství ježka, které vytvořilo duo režisérů Gagnol–Felicioli, zase strhlo pozornost svou naléhavostí.
Festival přináší zvláštnost. Diváci sedí v kině, čekají na film, a než se zhasne, hází papírové šipky směrem k plátnu. Kdo se trefí, je obdařen potleskem. Sál zhasne, začne festivalová znělka. Z hlediště se ozve „Lapin!“, tedy králík. Kdo ho na plátně uvidí a první vykřikne, vyhrál.
A úvodními titulky se sálem nese zvláštní zvuk, „pha, pha, pha“, jímž obecenstvo i filmoví profesionálové vítají promítaný snímek. Tyto tři populární zvyky dělají vedle filmů z Annecy jedinečný zážitek.