Článek
Na Colours of Ostrava je možné vytančit peníze pro Armádu spásy nebo organizaci Voda pro život. Návštěvníci, kteří se ve stanu nazvaném Tanec pro život, rozhodnou tančit podle pokynů, mohou následně sami rozhodnout, které organizaci má za jejich výkon společnost Arcelor Mittal „vytančené“ peníze poukázat. Zájem o tuto dobročinnost je již několik let na festivalu značný.
Na jiném místě vzniká mandala, kterou vytvářejí kolemjdoucí. Různé přírodní produkty napichují do tvaru kruhu na zeď, sami vymýšlejí jejich umístění a postupně se tak rodí dílo, které bude hotové jistě dříve, než festival skončí. Značí prý různé podoby a chutě, které příroda má.
Návštěvníci během procházení místa konání festivalu, které se nachází v rozsáhlém průmyslovém areálu Vítkovických železáren s unikátním souborem industriální architektury, míjejí i mnohá umělecká díla. Za některými jsou ruce, nápaditost a šikovnost sprejerů, jiná jsou instalována v prostoru, ať už jde o drátěné předměty zavěšené ve výšce nebo díla umístěná za ochranným plotem. K vidění jsou i velkoformátové fotografie Ivany Kováčové a Pétera Fülöpa z minulých ročníků festivalu.
Mnoho hudebních fanoušků si přeje vidět celý areál z výšky, a tak trpělivě stojí ve frontě na prohlídku věže Bolt Tower. Tam na ně kromě nádherného výhledu čeká i komentovaná prohlídka o historii Vítkovic a výrobě surového železa.
Dolní areál Vítkovic se během festivalu proměnil v kulturní město, ve kterém vedle sebe žije na padesát tisíc lidí. Je v něm živo a jeho dočasní obyvatelé, vědomi si společných zájmů a kulturních chutí, jsou k sobě slušní a milí. V noci se pak jejich svět promění v magický prostor, ve kterém stojí zato ještě chvíli pobýt.