Článek
V kategorii nejlepší herečka si pro ocenění na pódium vyskotačila očividně dojatá Nicol Kidmanová za roli ve snímku Hodiny (The Hours). Kidmanová tak získala svého prvního Oscara. Loni ve stejné kategorii vyšla naprázdno, když byla nominována za muzikál Moulin Rouge.
V souvislosti s probíhajícím válečným konfliktem v Iráku bylo předmětem očekávání jak budou hollywoodské celebrity na situaci reagovat. Ve výsledku však protiválečných prohlášení bylo jako šafránu a hvězdy se vesměs omezily na nošení šperku od výtvarníka Henry Dunaye, který vytvořil stylizovanou podobu Picassovy mírové holubice. Menší byla i okázalost akce, čímž se hvězdy snažily připomenout, že jim situace přeci jen není lhostejná. V úvodu byl i omezen úvodní tradiční ceremoniál příchodu hvězd po červeném koberci.
Jednu z mála zmínek o válce pronesl oceněný Brody, který vzpomněl na svého kamaráda Tomyho z Queensu, který nyní slouží v Kuvajtu.
Polanski si pro cenu přeci jen nepřijel
Nejlepším filmem roku 2002 se podle americké filmové akademie stal muzikál Chicago. Ze 13 nominací získal šest Oscarů a stal se tak nejúspěšnějším snímkem letošního předávání. Po 35 letech tak byl akademiky jako nejlepší film vybrán opět muzikál. Nejlepším režisérem se stal Roman Polanski za snímek Pianista. Slavný režisér nicméně mezi celebritami chyběl, vzhledem k hrozícímu zatčení v USA, a cenu tak symbolicky jménem akademie převzal Harrison Ford.
Oskary v kategorii vedlejších hereckých výkonů převzali herec Chris Cooper za roli ve filmu Adaptace a herečka Catherine Zeta-Jonesová za roli v komedii Chicago. Španělský režisér Pedro Almodóvar si na pódium došel pro Oscara za původní scénář snímku Mluv s ní (Talk to Her). Třetím úspěchem pro snímek Pianista bylo ocenění Ronalda Harwooda za nejlepší adaptovaný scénář.
Plamenný protiválečný projev
Nejlepším celovečerním dokumentem se stal Bowling for Columbine Michaela Donovana a Michalea Moorea, který pronesl také nejohnivější protiválečný projev, na který část publika reagovala mručením, část potleskem. Hanba Bushovi, vykřikl Moore, zatímco ostatní se odvážili hovořit nejvýše o mírovém řešení konfliktu s Irákem.
K válečnému konfliktu se při přejímání ocenění za nejlepší mužský výkon v hlavní roli vyjádřil i velmi dojatý Adrien Brody. Neváhal zastavit orchestr, který se jej snažil přerušit, aby vysvětlil, jak ho jeho role mladého pianisty bojujícího o přežití ve varšavském ghettu během druhé světové války "učinila vnímavým ke smutku, nehumánním podmínkám lidí v době války a jejich dopadu." "Ať věříte v křesťanského Boha nebo v Alláha, pomodleme se za rychlé vyřešení konfliktu," dodal za bouřlivého potlesku povstavšího publika.
Cena za zahraniční film do Německa
Zlatou sošku za nejlepší neanglicky mluvený film získala německá romantická sága Nikde v Africe (Nirgendwo in Afrika) režisérky Caroliny Linkové. Předávání Oscarů každoročně sledují v televizi milióny lidí. Ani letos mezi nimi nechyběli filmový fanoušci z České republiky, kteří si více než tříhodinový ceremoniál mohli vychutnat na kanálu HBO.