Článek
Podle ředitele muzea Antonia Manfrediho by tisícovku děl stejně čekala zkáza „kvůli lhostejnosti institucí“, které se „v Itálii, kde se denně plýtvá veřejnými penězi“, rozhodly „nezměnit strategii“ a „neinvestovat do kultury“. Muzeum sídlící v Casorii u Neapole prý prosilo o podporu i v Evropě, ale bezvýsledně.
"Když chybějí investice, je lepší umělecká díla zničit," zdůvodnilo muzeum oficiálně svůj neobvyklý protest. "Tisícovka světových uměleckých děl v naší sbírce současného umění by stejně čelila zničení kvůli lhostejnosti úřadů," dodal ředitel, i když v tom případě by zkáza byla postupná.
CAM proto bude ničit tři díla týdně. Jako první přišel na řadu obraz francouzské umělkyně Séverine Bourguignonové, která k tomu dala souhlas a vše sledovala pomocí videokonference. Zoufalý počin muzea označila za nezbytnou politickou akci.
I ostatní autoři mají být pálení svých děl přítomni – ať už osobně, nebo prostřednictvím internetu.
Muzeum CAM bylo založeno v roce 2005 a vystavuje díla umělců z 60 zemí. Podle internetových stránek muzea je mezi asi tisícovkou vystavených uměleckých děl i jedno od českého výtvarníka Jiřího Vovse.