Článek
Muzeum Bible existuje od roku 2015, jeho sbírky čítají zhruba 7000 exponátů. Nejstaršími jsou žalmy a bible z poloviny 16. století.
„Naším cílem je dát dohromady bible ve všech jazycích, což je zhruba tři a půl tisíce jazyků, takže máme co dělat. Ale máme třeba i bibli do vody, bibli pod mikroskop, části bible napsané na cigaretovém papírku, lego bibli a další,“ nastínil ředitel Muzea Bible Petr Hamrozi.
Zajímavostí sbírky je 100 grafických listů a rytin od Rembrandta. „Je to jedna z nejvýznamnějších sbírek, která ve střední a východní Evropě existuje. A právě kvůli ní jsme se rozhodli téma bible rozšířit o další zajímavostí. Proto připravujeme velkou výstavu nazvanou Mistrovská díla světového umění, která přiblíží světová díla z oblasti malířství, sochařství, architektury, šperkařství, hudby a dalších oblastí, protože mnozí umělci vycházeli právě z bible,“ objasnil.
Ručně psaná 1100 let stará Bible se prodala za 842 milionů. Vrátí se do Izraele
Původně měla být výstava zahájena už v listopadu, ale zbrzdila ji zářijová povodeň. Muzeum totiž sídlí v bývalém klášteře alžbětinek z poloviny 19. století poblíž řeky Olše. Ta historický areál doslova zanesla bahnem.
„Byl tady místy metr, metr a půl vody. Teď s oblibou říkám, že vystavujeme bahno,“ vysvětlil Hamrozi, proč musela být výstava přeložena zhruba o půl roku.
Ani to ale nemá nic vzít na její nebývalosti. „Výstava bude opravdu jedinečná, postupně bude přibližovat díla da Vinciho, Michelangela, Rembrandta a dalších. Prvním kouskem, který už k nám doputoval, je asi nejslavnější portrét všech dob. A to da Vinciho Mona Lisa. Je to opravdu mistrovská replika, pro běžného člověka téměř nerozeznatelná od originálu,“ řekl Hamrozi na adresu obrazu, který na cestě do Jablunkova musel zdolat víc než 12 tisíc kilometrů.
Odkud kopie pochází, ředitel muzea neřekl. „Je jen několik umělců na světě, kteří jsou schopni tyto repliky opravdu kvalitně udělat. Není jich moc a není jednoduché to pak dostat do České republiky,“ přiznal s tím, že mají rozjednané i další světové skvosty.
Například da Vinciho Poslední večeři v originální velikosti, Stvoření od Michelangela, jež zdobí Sixtinskou kapli, nebo kopie olejomaleb od Rembrandta.
„Věříme, že to bude zajímavé, protože nevíme o tom, že by něco takového minimálně v rámci Evropy bylo. Samozřejmě originály jsou v různých muzeích, ale že by byla velká díla pohromadě, i kdyby šlo jen o mistrovské repliky, tak o ničem takovém nevíme,“ poznamenal Hamrozi a prozradil, že Monu Lisu, grafické listy a rytiny od Rembrandta a další exponáty budou moci lidé vidět zřejmě dříve než příští rok.
Muzeum by je totiž rádo vystavilo od 22. prosince do 9. ledna na jablunkovské radnici. „Pokud to vyjde, bude to malá ukázka toho, co připravujeme na jaro. Zároveň chceme tuto minivýstavu pojmout jako podporu muzea na obnovu činnosti,“ uzavřel.