Článek
Parodie na legendu o králi Artušovi, kterou filmová skupina pojala s hravým a lehkým humorem, přitom však pro Monty Python typicky morbidním až absurdním, je další ukázkou jejich až cílevědomé snahy nenechat na tématech jako náboženství a mýty nit suchou.
Druhé místo hodnocených filmů obsadilo Kubrickovo drama Mechanický pomeranč z roku 1971. Kontroverzní příběh jedné ztracené existence v podání výborného Malcolma McDowella vyvolává mezi diváky na celém světě velmi rozporuplné reakce, jedněmi je film obdivován, jinými zatracován. V Anglii samotné je tato satira na společenskou realitu v nepříliš vzdálené budoucnosti dodnes zakázána.
Na bronzový stupínek pak dosáhlo další britské drama nepokrytě odhalující "černé díry" společnosti. Podle románu Irwina Welshe natočený Trainspotting z roku 1996 kritizuje současný svět konzumu z pohledu mladého narkomana Rentona (v podání Ewana McGregora) a jeho přátel, jejichž jedinou starostí je sehnat si svou dávku. Jediný možný únik z nelítostné reality vidí v revoltě, přesto však skutečnost smutné hrdiny režiséra Dannyho Boyleho semele a změní - část jich umírá, další se snaží vést normální život...
Sedmi Oscary ověnčený film Lawrence z Arábie, včetně Oscara uděleného za nejlepší film roku 1964 si z elektronického hlasování o nejlepší britský film odnesl pomyslnou bramborovou medaili. Klasický snímek Davida Leana představuje život britského důstojníka T. E. Lawrence, který během dvou let 1. světové války strávených v Arábii dokázal sjednotit arabské kmenty proti Turkům a stal se tak živoucí legendou.
Monty Pythoni zabodovali ještě na sedmém místě s biblickou parodií Život Briana (1979) a první desítku uzavírá loňská romantická komedie Láska nebeská.
Až na jedenáctém místě je první bondovka - Goldfinger se Seanem Connerym z roku 1964. Ve druhé desítce se pak ještě objevuje Loupež po italsku z roku 1969 s Michaelem Cainem nebo o čtvrt století mladší úspěšná komedie Čtyři svatby a jeden pohřeb.