Článek
„Na stadionu nedávno položili novou tartanovou dráhu, což pro nás byla trochu produkční překážka. Nesmíme ji poškodit, takže nás příprava areálu stála trochu víc nervů a také peněz, jelikož jsme dráhu zčásti zakryli,“ řekl Novinkám.cz hlavní organizátor festivalu Petr Fořt.
Brod 1995 je z velké části vzpomínka na první ročníky festivalu Rock for People. V sobotu byl například v areálu kytarista Hrádek, jenž dnes jezdí se skupinou Sto zvířat jako technik, nicméně v pětadevadesátém hrál se svou tehdejší i současnou kapelou Slut na prvním ročníku dnes oblíbeného českého festivalu.
Z pódia při vzpomínce na tehdejší časy řekl, že pro něj má českobrodský areál neopakovatelné kouzlo a je dobře, že se v něm festival koná. „Po době, kdy jsme nic nedělali, teď dokončujeme s kapelou Slut přípravy na opětovný návrat na pódia,“ sdělil potom Novinkám.cz.
Brod 1995 je ale také ryzí festivalová současnost. Pořadatelé zatím nemají ambice zvát kapely ze zahraničí, vyjma těch slovenských, a tak jde o přehlídku, která představuje slavná, žhavá i nadějná jména tuzemské hudební scény.
„Vztah k atletickému stadionu v Českém Brodu mám bližší než k ostatním českým festivalovým areálům. Všichni z kapely jsme už dlouhá léta v přátelském kontaktu s lidmi, kteří na něm začali v polovině devadesátých let festival Rock for People pořádat, stejně tak třeba se skupinou Divokej Bill, které dělal později Petr Fořt manažera a ona k festivalu Rock for People neodmyslitelně patří. Proto přiznávám, že se do Českého Brodu vždycky rád vracím,“ řekl Novinkám.cz Matěj Homola, zpěvák a kytarista skupiny Wohnout.
Právě ona patří k těm, které jsou dnes na české scéně etablované. V podobné pozici jsou Mňága a Žďorp, Sto zvířat, Lety mimo či slovenští Horkýže Slíže, kteří sobotní přehlídku krátce po půlnoci zakončili.
České hudební legendy reprezentoval Michal Prokop s kapelou Framus 5. Připustil, že sice před několika dny proběhl festival Krásný ztráty Live, jenž se konal pod jeho patronací, na podobné akce se nicméně jinak moc nevypravují.
„Na festivalech tak často nehrajeme, na velkých spíše sporadicky, takže s nimi vlastně moc velké zkušenosti nemám. V České Brodu je to na můj vkus trochu hektické a je tu šílený rambajs. Možná je to ale tím, že už jsem starý,“ řekl Novinkám.cz s úsměvem.
Že Brod 1995 není jen vzpomínkou na staré časy, svou účastí na něm důrazně podotkly skupiny Czech It, Th!s, Pipes & Pints, Gaia Mesiah a především Lenny, jedna z mála českých zpěvaček, o kterou se zajímají mainstreamoví fanoušci v jiných evropských zemích.
„Vyšlo nám počasí, což je jedna z nejdůležitějších věcí, které si pořadatel jakéhokoli festivalu přeje,“ řekl Fořt. „Oproti loňskému roku jsme si letos mimo jiné víc pohráli s dekoracemi. Chtěli jsme, aby lidé v areálu zažili tak trochu jiný svět. První reakce jsou vesměs pozitivní, ale počkáme na další.“
Přišlo dost diváků, areál byl jimi zaplněný, a soudě podle vstřícných až nadšených reakcí při koncertech všech kapel byli letošním programem potěšeni. Když pak bylo ohlášeno konání dalšího ročníku s možností zakoupit si na něj přímo na místě vstupenku za nejnižší možnou cenu, přijali to s potěšením.
„Počet diváků nechceme sdělovat, ale oproti loňskému roku jsme zaznamenali nárůst kolem patnácti procent,“ uzavřel Fořt.
Může se Vám hodit na Zboží.cz: