Článek
Milionář z chatrče, který již dostal Zlatý glóbus, posílil své oscarové ambice a získal cenu za nejlepší film roku. Oceněn byl i jeho režisér Danny Boyle a autor scénáře podle předlohy Simon Beaufoy.
Nejlepším hercem byl vyhlášen Mickey Rourke za úlohu ve filmu The Wrestler (Zápasník). Ceny za nejlepší herecký výkon se dočkala Kate Winsletová za film Předčítač.
Stejně jako Zlaté glóby jsou britské filmové ceny považovány za důležitý ukazatel favoritů na Oscara, jejichž vítězové budou oznámeni za dva týdny. Všichni loňští nositelé Bafta za herecké výkony pak dostali i Oscary.
Dnes byli oceněni za výkony ve vedlejších rolích Penélope Cruzová za film Vicky Cristina Barcelona a podle očekávání in memoriam Heath Ledger za Temného rytíře. Podivuhodný případ Benjamina Buttona o muži, který se narodí jako stařec a postupně mládne, byl stejně jako Milionář z chatrče nominován jedenáctkrát. Získal ale jen tři technické ceny - za výpravu, masky a vizuální efekty.
Milionář z chatrče líčí příběh teenagera z bombajského slumu, kterému jeho životní útrapy pomohou uspět v televizní soutěži. Relativně levný snímek, který je z velké části v hindštině, je v Británii obrovským hitem a již několik týdnů vede v žebříčku návštěvnosti. Ceny Bafta získal i za kameru, hudbu, střih a zvuk.
Nejlepším neanglicky mluveným filmem byl vyhlášen francouzský Il y a longtemps que je t'aime (Už dlouho tě miluji). Nejlepší původní scénář napsal dramatik Martin McDonagh pro film o nájemných vrazích V Bruggách. Cenu za britský film roku nedostal překvapivě Milionář, ale dokument Muž na laně o francouzském provazochodci Philippeu Petitovi, který v roce 1974 přešel na laně mezi mrakodrapy Světového obchodního střediska v New Yorku.
Bafta získává lesk
Ceny Bafta jsou nejen "nápovědou" před Oscary. Rok od roku získávají na lesku a tentokrát do značné míry připomínaly - až na déšť a zimu na červeném koberci před královskou operou v Covent Garden - oscarovou atmosféru.
Do sálu dorazily desítky hvězd nejen z Británie, ale i z Hollywoodu. Kromě oceněných byli v Londýně Brad Pitt a Angelina Jolieová, kteří byli oba nominováni, ale nakonec vyšli s prázdnou, Kylie Minogue, Christian Slater, Sharon Stoneová, Marisa Tomei, Amy Adamsová, Ian McKellen, Meryl Strepová či Daniel Craig.
Britská média s napětím očekávala, jak dopadne Kate Winsletová a především, jak bude reagovat v případě vítězství. V živé paměti tu je totiž přerývaný děkovný projev Winsletové při Zlatých glóbech. Tentokrát herečka, která byla nominována hned dvakrát (i za film Nouzový východ), udržela nervy na uzdě. Při děkovném proslovu pak připomněla spoluproducenty filmu Anthonyho Minghellu a Sydneyho Pollacka, kteří oba loni zemřeli.
Emotivní comeback po letech neúspěchů a skandálů zažil i Mickey Rourke, který dostál své pověsti drsného chlapíka a po červeném koberci se prodíral davem reportérů s cigaretou na rtu. Při poděkování pak televize BBC několikrát pípnutím překryla jeho ostřejší výrazy.
Gilliam a Ledgerův pomník
Dojetí se nevyhnul ani režisér Terry Gilliam z někdejších Monty Pythonů, který byl oceněn za svůj celoživotní příspěvek filmu. Jeho zatím poslední film The Imaginarium Of Doctor Parnassus (Imaginarium dr. Parnasse) byl i poslední úlohou Heathe Ledgera. Film dopadl skvěle, prohlásil Gilliam, který vyjádřil naději, že bude Ledgerovi "dobrým pomníkem".
Největší ovace při ceremoniálu zažívali tvůrci Milionáře z chatrče, ale i je překonal rocker Mick Jagger, který k všeobecnému překvapení přišel předat cenu za film roku. Nejprve sice zaklel, aby prý dokázal Rourkeovi, že nemá na nadávky monopol, ale pak nominované snímky označil za "vážné filmy pro vážnou dobu".
Zatímco režisér vítězného filmu Danny Boyle věnoval cenu obyvatelům Bombaje, scénárista McDonagh se zase omluvil obyvatelům Brugg za to, jak nelichotivě o tomto vlámském městě hovoří hrdinové jeho příběhu. Při předávání cen se na scéně sešli novinář David Frost a Michael Sheen, který Frosta hraje v nominovaném filmu Duet Frost/Nixon.
Nejlepším filmovým debutantem byl vyhlášen britský režisér Steve McQueena za film Hunger (Had) o členu Irské republikánské armády Bobby Sandsovi, který v roce 1981 zemřel při hladovce v britském vězení. Nejlepším animovaným filmem byl vyhlášen VALL-I.