Hlavní obsah

Milada Myslbeková: Nutkání adeptů umění zavěsit své tělo na hák v těsném sousedství Krista nechápu

Kauza krucifixu, který desítky let visí v hlavní budově pražské Akademie výtvarného umění (AVU), stále běží. O jeho odstranění z původního místa rozhodlo vedení školy. Nicméně na veřejnost se dostaly nejdřív informace, že se vrcholné dílo Josefa Václava Myslbeka nelíbí studentům. Vzápětí vypukla ostrá přestřelka na sociálních sítích. Vše sleduje i pravnučka umělce Milada Myslbeková, kterou kauza rozhodně nenechává v klidu.

Foto: Milan Malíček, Novinky

Milada Myslbeková, pravnučka slavného českého sochaře, s jedním z jeho děl.

Článek

Jak Novinkám sdělila, celou situaci nechápe. „K situaci na AVU je těžké se vyjadřovat. Informace mám pouze ze sociálních sítí,“ uvedla a pokračovala:

„Dílo mého praděda Josefa Václava Myslbeka Krucifix obdivují lidé z celého světa desítky let v Sacré-Coeur v Paříži. Francouzský sochař Augustin Rodin ocenil dílo svého konkurenta slovy: Nikdo na světě nevytvořil Krista lepšího.“

Doplnila, že Kristus, jenž na AVU visí desítky let, je beze sporu jedním z vrcholných děl jejího pradědy. Podotkla, že jí v této souvislosti, při pohledu na to, co se na AVU děje, napadá ještě další řešení.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Plastika Krista na kříži od Josefa Václava Myslbeka (na snímku z 13. května 2024), která se nachází na jedné z frekventovaných chodeb pražské Akademie výtvarných umění (AVU), má být odstraněna a přesunuta na jiné místo.

„Pokud u některých studentů a profesorů umění vyvolává tato socha Krista deprese, pak asi bude nezbytné – vzhledem k přetíženosti psychiatrické péče v naší zemi -, aby vedení AVU dalo přednost k odstranění Krista z prostor fakulty a zpřístupnilo ho široké veřejnosti. Snad tím dílo mého praděda nebude vzbuzovat další nutkání adeptů umění zavěsit své tělo na hák v těsném sousedství Krista. Je to smutné a snad i nezvratné. Kultura a morálka je v troskách.“

Kříž, který rozpoutal tolik emocí, patří k tomu nejlepšímu, co Myslbek vytvořil. Vznikl koncem 70. let 19. století pod vlivem francouzských mistrů plastiky. Pro řadu studentů AVU, včetně těch, který již absolvovali, je symbolem dané školy. Jeho přemístění tak většina nepodporuje.

Kauza krucifixu od Josefa V. Myslbeka na AVU

  • Vše se začalo veřejně řešit minulý týden na základě informací, že unikátní kříž, který na AVU přežil i doby komunismu, chtějí odstranit někteří studenti. Měl je „děsit“.
  • Kauza se rychle šířila na sociálních sítích. Diskutující velmi často zmiňovali, že jde o další výstřelek „levicové mládeže z uměleckých škol“. Připomínali mimo jiné akci nedávného vyvěšení palestinských vlajek na UMPRUM.
  • AVU vše vysvětlilo až s několikadenním zpožděním, a to v prohlášení rektorky. Stojí v něm například: „Socha Krista na kříži od Josefa Václava Myslbeka měla být přesunuta, zhruba za měsíc, do prostor Moderní galerie AVU. Ze dvou důvodů: 1. škola je sekulární prostor a 2. lepší fyzické podmínky pro sochy. Nebude. Nevadí. Socha zůstane viset na svém místě, na rok, na pět let, do kdy budeme/budete chtít, do nekonečna.“
  • Kauza stále ale žije svým životem. Diskutující mimo jiné připomínají, že vzácná socha není dostatečně chráněná i proto, že v minulosti byl odstraněn plůtek, který chránil další vzácná díla. Jenže ta byla z hlavní budovy také přemístěna.
  • A prozatímní výsledek? Myslbek na AVU zůstává. Původní rozhodnutí přesunout ho, zhruba za měsíc, do prostor Moderní galerie AVU, padlo.

Pravnučka slavného sochaře Milada Myslbeková: Sochu sv. Václava nevlastníme

Kultura

AVU, krucifix, Myslbek a sněhové vločky. Socha se stěhovat nebude?

Kultura

Výběr článků

Načítám