Článek
Všechny největší filmové stars se prošly po červeném koberci vedoucím k Velkému sálu hotelu Thermal. Byly milé. Podepsaly se vyvoleným. Smály se. Mávaly. A vůbec dávaly najevo, že do Varů dorazily rády.
První velkou hvězdou festivalu byla britská herečka Helen Mirrenová.
Do lázeňského města si poslední červnový pátek přivezla svého slavného manžela, režiséra Taylora Hackforda. Pohodový pár nadchl nejen fanoušky, ale také produkci a novináře.
Odjížděli v neděli odpoledne a už délkou pobytu dali najevo, že i jim se ve Varech opravdu, ale opravdu líbilo.
Ani poté si karlovarská kolonáda od hvězd neoddychla. Filmovou akci si užíval třeba dánský herec Bo Larsen. Snímek Hon, v němž hrál, dlouho vedl Diváckou cenu Práva. Na konec však skončil třetí.
České fanynky jistě zaznamenaly přítomnost Vojty Dyka. Ten se dokonce zapojil i do tradiční soutěže Festivalového deníku - najdi věc celebrity. Věnoval do ní tepláky, které později šťastný divák skoro očichával. Shrnul, že je herec a muzikant určitě předem vypral.
Jedna z největších delegací dorazila do lázeňského města k českému snímku Polski film. Byli vtipní. Bylo jich hodně. A hodně se také mluvilo o jejich díle. Co je fikce? Co se skutečně stalo?
Otázek padlo hodně, odpovědí na ně také. Mystifikace ale převládla. Divákům tak nezbývá nic jiného, než se jít do kina podívat a rozhodnout se sami, jak to mají Češi a Poláci vlastně mezi sebou.
Křehká íránská herečka Leila Hatamiová zase ve Varech připomněla, jak těžké je natáčet v zemi, kde není svoboda.
A vysvětlila rovněž českému publiku třeba to, že v muslimském světě je obtížné nějak vizuálně rozlišovat ženské role, neboť musí mít jejich představitelky zahalené hlavy.
Hatamiová proto měla v oskarovém snímku Rozchod Nadera a Simin vlasy nabarvené načerveno, které vykukovaly z pod ležérních přehozů hlavy. A proč červená?
"Kdybych byla blondýna, vypadalo by to příliš povrchně. Černá je zas moc seriózní. Červená je rozumně někde mezi tím," vysvětlila Hatamiová pro Festivalový deník.
Festivalové publikum také dlouho tleskalo olympioničce Věře Čáslavské. Ta přijela do Varů s režisérkou Olgou Sommerovou. Společně uvedly dokument s všeříkajícím názvem Věra 68 zachycujícím život jedné z žijících československých legend.
Další velkou hvězdou letošního festivalu se stala Američanka Susan Sarandonová. Ta dorazila na festival ve čtvrtek po poledni. Hned si měla co říci s prezidentem akce Jiřím Bartoškou.
Nikoho nenechala na pochybách, že je rázná žena, že opravdu volí demokraty a jako dítě z velké rodiny zvládá chaos.
Sarandonová uvedla na festivalu film. Moc jí to slušelo. Přiznala se, že ráda pomáhá nezávislým producentům a že je to v Hollywoodu opravdu těžké s výchovou dětí.
V pátek tleskali lidé v Mětském divadle ve stoje zase české herecké legendě - Josefu Somrovi. Ten převzal jednu z hlavních cen festivalu, tu prezidentskou. Usmíval se a děkoval.
Do Varů dorazil ráno v dobré náladě a vítal se na každém kroku se svými kamarády a známými. Patří k nim i prezident festivalu Jiří Bartoška.
Ten netajil obdiv, který k Somrovi chová: "Pepíčka znám od jednašedesátého roku, kdy nastoupil do angažmá v Pardubicích a jako student gymnázia jsem se na něj chodil s obdivem koukat."
Svůj velký den ve Varech měla v pátek i vycházející hvězda amerického filmu, teprve třináctiletá Kara Haywardová. Mladá, hravá a milá. Zájem novinářů si evidentně užívala.
Třeba bude patřit mezi ty herce, pro něž byly Vary jednou z prvních štací na cestě k megakariéře. Zdejší prameny v minulosti totiž ochutnávali v té době začínající herci.
Za několik let je už znal celý svět a nyní patří k nejlépe placeným tvářím své profese.
A asi největší hvězda? Poznáte ji?
A mimochodem. Karlovarské prameny mají vliv i na kariéru Čechů. Vyprávět by mohl třeba nynější ministr dopravy Pavel Dobeš. Ten si před lety přivydělával na festivalu jako brigádník a s žertem pro Právo shrnul, že mzdu jako mladík "propil".
Teď rozděluje miliardy. Třeba si vzpomene na své začátky a brzy povede do Varů nová dálnice...