Článek
„Tak jakpak se jmenuješ?“ ptala se žena v uniformě městských strážníků dvou malých dětí na stanovišti společné hlídky na Divadelním náměstí. Kluci se začali otáčet na svou babičku a dědečka, kteří je doprovázeli. „Já tady nejsem,“ reagovala babička Helena.
„No tak řekni, jak se jmenuješ?“ vyzvala vnoučky. „Oliver,“ dostal po chvíli váhání potichu ze sebe první z nich. Oba klučíci, tedy i Mikuláš, si dokázali také vzpomenout, v jakém městě bydlí. Už ale nevěděli, v jaké ulici bydlí. „Ono to žádnou ulici nemá, jen číslo popisné,“ hlásil odvedle dědeček Martin.
A protože v okolí domova nestojí ani žádná výjimečná budova, například železniční stanice nebo škola, na kterou se žena v uniformě také vyptávala, byl konec improvizovaného výslechu. Chlapci byli pochváleni a každý z nich dostal malé dárky. „Máme pro děti připravená například pexesa, pravítka, rozvrhy hodin, omalovánky, klíčenky na krk nebo držáky na mobil,“ prozradila mluvčí karlovarské městské policie Nikola Záhorová.
„Bylo to rozhodně poučné pro vnoučata,“ komentovala setkání se společnou hlídkou babička Helenka, která jako učitelka spolupracuje s policií v rámci zaměstnání pravidelně. „Já mám také zkušenosti s policií, protože jsem našel dvacet pět tisíc korun a šel jsem je odevzdat,“ hlásil dědeček, aby nezůstal stranou.
Společná hlídka slouží návštěvníkům festivalu jako pomocníci zorientovat se ve městě. „Ptají se hlavně na kinosály nebo i na parkoviště,“ uvedl mluvčí karlovarské krajské policie Jan Bílek. „Již také provedli deset dechových zkoušek, o které požádali sami řidiči, aby se přesvědčili, že už mohou zase řídit,“ popisoval mluvčí.
Alespoň jeden ze členů hlídky umí anglicky, popřípadě ovládá i další světové jazyky. „Již se nás dotazovali lidé, kteří přicestovali například z Ázerbájdžánu nebo Jižní Koreje,“ prozradil Bílek. Hlídka ale pamatuje i na domácí mazlíčky na vodítku, pro které má připravenou misku s pitnou vodou. Dopoledne je k dispozici na Masarykově třídě, po obědě u Thermalu a odpoledne na Divadelním náměstí.