Článek
„Všichni vaši pacienti zemřou,” zazní v dokumentu z úst lékaře Ondřeje Kopeckého, který spolu s Kateřinou Rusinovou založili a vedou paliativní tým v pražské VFN na Karlově náměstí, jenž se zaměřuje na zkvalitnění péče pro pacienty s život ohrožující nemocí.
Zazní to jako připomínka, na kterou se v zápalu udržování životních funkcí pomocí nejrůznějších zlověstně pípajících přístrojů zapomína. Nejen v nemocnicích je smrt často vnímána jen jako selhání lékaře.
Ve snímku, který náročné téma smrti rozebírá i právě díky hlavním aktérům s jistou lehkostí, vystupují lékaři Ondřej i Kateřina z pochmurného nemocničního prostředí jako osvícení mediátoři, kteří tu jsou nejen pro pacienty, ale i pro své lékařské kolegy.
Pacientům pomocí citlivě a vřele pokládaných otázek pomáhají zorientovat se a uvědomit si vlastní priority v nastalé situaci, kdy čelí závažnému onemocnění. Lékařům a medikům pomáhají v lepší komunikaci s pacienty a divákům ukazují, že paliativní péče pro pacienta nemusí znamenat konečnou stanici. Nejčastěji položenou otázkou v dokumentu je to, jak žít dobrý a naplněný život i v nemoci, která může mít zhoršující prognózu.
Komunistický teror i mileniálové. Filmová nadace ocenila nejlepší scénáře
Autorka dokumentu a režisérka Adéla Komrzý průběžně navštěvovala tři roky paliativní tým, který vznikl jako pilotní projekt, jenž má sloužit jako modelový příklad ostatním nemocnicím. Výsledkem je více než dokument spíše poetická esej o tom, jak moderní přetechnizované nemocniční prostředí často zapomíná na lidskou a emocionální stránku nemoci, se kterou se musí vyrovnávat nejen pacienti , ale i jejich blízcí.
Snímek Jednotka intenzivního života vstoupí do kin na začátku září. V rámci 55. Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary soutěží jako první dokument po zrušení samostatné dokumentární sekce v sekci Na východ od Západu.
Celkové hodnocení: 90%