Článek
Dufková, jež spolupracovala na režii celovečerního třetího dílu Werichova Fimfára či povídkovém snímku Zubatá nekouše, sáhla po stejnojmenném knižním bestselleru z pera Francouze Mikaëla Olliviera.
Příběh zasazený na bretaňské pobřeží pak Jarchovský lokalizoval pro české diváctvo a původním deníkovým zápiskům dodal dramatický oblouk.
Animovaný film, který vznikal dlouhých třináct let, citlivě otvírá nikoli pouze problematiku obezity mládeže a zároveň takzvaného body shamingu, tedy šikany jednotlivce na základě jeho tělesného vzhledu, ale i univerzální témata teenagerského věku. Nechybí dětinské války mezi spolužáky, první, a jak to většinou bývá, spíše platonická láska a také touha stát se slavným rockerem.
Právě soundtrack je výraznou složkou snímku, který by se dal s velkou nadsázkou nazvat loutkovým muzikálem. Na plátně se hrají tvrdší i veselejší melodie nebo se vtipně rapuje o rozmanitých položkách náhodně vybraného jídelního lístku, což takřka vyvolává pocit hladu.
Stíny horkého léta vrátily Jiřího Bartošku do roku 1978
Nutno podotknout, že nápadité písně složily a otextovaly dvě výrazné persony československé hudební scény, trojnásobný držitel Českého lva Michal Novinski spolu s hercem a zpěvákem Jiřím Macháčkem, životním partnerem režisérky filmu. Ten do skladeb vetkl svérázný humor příznačný pro tvorbu kapely Mig 21, jíž je frontmanem, a navíc namluvil jednu z vedlejších postav.
O dabing loutek se postarali další renomovaní tuzemští herci, třeba Tatiana Dyková, David Novotný, Klára Melíšková, Simona Babčáková, Eliška Křenková, Martha Issová či Jiří Bartoška.
Protagonista Ben promlouvá hlasem Huga Kovácse, který i přes předchozí nulové zkušenosti za mikrofonem dokázal barvou a intonací přiblížit trápení dospívajících, jež mají dospělí mnohdy sklon zlehčovat.