Článek
Nelze říct, že by první projekce Rozervaných objetí zcela zklamala. Věrný fanoušek nejslavnějšímu španělskému režisérovi mnoho odpustí, Almodóvar dokazuje, že umí.
Mnoho věcí je tu správně: chytlavé i přepjaté dekory, chutné gaspacho, malebná španělština, almodóvarské ryzí hovory o ženských zklamáních, bolestech a sexu - a hlavně HUMOR!
Scéna psaní upírského scénáře Daruj krev by sama o sobě byla mistrným stand-upem „Na stojáka“ - dozvíte se například, proč byste upírům neměli dovolit orální sex, anebo proč upíři ovládnou nenápadně byznys s opalovacími krémy jako Číňané se slunečními brýlemi.
Hlavně tu však exceluje skvělý José Luis Gómez v roli „španělsky“ žárlivého finančníka Ernesta, který si kupuje a uzurpuje pro sebe o mnoho let mladší sekretářku Lenu (Penélope Cruzová) - toužící po herecké kariéře.
Homosexuál Almodóvar by si tenhle kostým španělsky tyranského, ješitného chlapa - otce s dětinsky prosebným pohledem mohl patentovat a prodávat spolu s vějíři či košilemi toreadorů v obchodu se suvenýry.
Další rodinná psychoterapie
Příběh líčený ve dvou časových rovinách přibližuje bolestnou současnost i dvacet let staré drama, které zůstává v domácnosti osleplého filmaře a spisovatele Mateo Blanca alias Harry Caineho (Lluís Homar) schované na dně šuplíku s roztrhanými fotografiemi.
Marně ji střeží Mateova asistentka a typicky almodóvarovská postava Judith (Blanca Portillo). Stejně nás čeká psychoterapie minulosti i schizofrenně rozpůleného Mateova alias Harryho osudu - například nad ginem s tonikem či u kuchyňského stolu.
Postupně odkrýváme peripetie dávného vztahu vězněné krásky Leny, utíkající z domova na natáčení za milovaným režisérem Harrym - a tady je slabina tohoto „filmu ve filmu“.
Spalující vášni mezi rejžou a jeho herečkou nelze věřit. Není ani dost šílený, ani excentrický, zajímavý, aby nás během jejich gymnastického muchlání v zákulisí či cestování po Španělsku bavil.
Počkejte na konec
Snímek připomíná spíše lenivý románek z prázdninového deníku zahraniční turistky, co se přijela slunit na pláž v Alicante. Vykoupete se v moři, vyválíte v písku a ...
Vznikl tak barvitý film, kde je všechno okolo dobře, ale zůstalo chladné srdce - prázdný střed skořápky. Škoda, třeba bude mít Almodóvar příště o něco šťastnější ruku, aby nám zase rozproudil krev svými životem a vášní posedlými outsidery.
Přesto stojí za to rozhodně zůstat až do konce - mistr inscenuje scénu ze svého dvacet let starého filmu a humorem nešetří. Pro znalce jeho světa je to samozřejmě snadný kvíz, ti ostatní si budou trochu lámat hlavu - a s hrdinkami se „nervově hroutit“.