Článek
„Když jsem byla v pubertě, myslela jsem si, že depresivní stavy mám jenom já sama. Holky mého věku byly krásky a kluci frajeři. Všichni dospělí kolem vypadali silní, odolní proti každé bolesti. Jenže potom jsem si začala všímat psychických kolapsů v naší rodině,“ říká Baumaneová o tom, jak pomalu objevovala, že je zatížena dědičnou formou deprese.
Právě o ní je režisérčin nový animovaný film Šutry v kapsách, ve kterém Baumaneová shrnula příběhy své babičky, tety a sestřenic, které návaly deprese neunesly, a hledá v nich na plátně klíč, jak ty své ustát.
„Ale nebojte, já sama Šutry v kapsách nazývám veselý film o depresi,“ říká.
„Na začátku byl listopadový den roku 2010, kdy jsem pocítila jeden ze svých pravidelných stavů úzkosti. Zmocnily se mě obsesivní myšlenky na sebevraždu. Vzala jsem si papír a rozhodla se zapisovat si všemožné způsoby, jak se (ne)hodlám zabít. Moje fantazie pracovala naplno. Pak jsem se podívala na poznámky před sebou a tyhle mé myšlenky mi na papíře najednou přišly absurdní, zábavné a neškodné. Napadlo mě, jestli by stejné nepřipadaly i ostatním, když je vyřknu hodně nahlas – a začala se rodit zápletka filmu,“ dodává režisérka.
Do svého snímku o rodinné chorobě, který na plátně vlastním hlasem odvypráví, pak zapojila i turbulentní historii rodného Lotyšska, z čehož vznikl pozoruhodný mix velkých a malých dějin.
Inspirovala se americkou školou animace i Švankmajerem
Signe Baumaneová je už zavedenou režisérkou krátkých filmů. Ty se promítaly na desítkách festivalů a odnesly si řadu cen. Její technika zaujímá poroty i diváky po celém světě možná také díky tomu, že se inspiruje americkou animací, založenou na vtipu, rytmu a gagu (spolupracovala hlavně s proslulým Billem Plymptonem), ale nezapomíná ani na své evropské kořeny.
„Velký vliv na mě měl Jan Švankmajer, jeho surrealistický přístup k animaci mi otevřel úplně nové možnosti,“ říká Baumaneová.
Její první celovečerní snímek nicméně nevznikal lehce. Během tříletého vývoje měla potíže s rozpočtem a nakonec si musela pomoci i úspěšnou crowdfundigovou kampaní, kdy 800 dárců přispělo klíčovými 50 tisíci dolary na dokončení filmu.
Karlovarská světová premiéra Šutrů v kapsách se neodvratně blíží a rodina Baumaneové je nervóznější a nervóznější. „Generace mých rodičů byla proti zveřejnění našeho příběhu, ale moji bratranci a sestřenice se postavili na mou stranu. Vždyť sami kvůli depresi přišli o sourozence,“ uzavírá režisérka.
MFF Karlovy Vary letos proběhne od 4. do 12. července.