Článek
Režisér si nepřál být při příjezdu fotografován. Vyklouzl proto z automobilu, který jej přivážel z Prahy, nepozorovaně.
Ve Varech převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.
V pátek by měl také od dvou hodin odpoledne v Kongresovém sále hotelu Thermal uvést tzv. Master Class, kde představí svou celoživotní tvorbu.
Karlovarský festival uvede u příležitosti jeho návštěvy několik filmů, na nichž pracoval.
Půjde o Zjizvenou tvář (1983), historický velkofilm Alexander Veliký (2004) a dva díly z jeho nového dokumentárního cyklu Nevyřčené dějiny Spojených států: o atomové bombě a válce proti terorismu.
Dobrovolně odešel do Vietnamu
Oliver Stone se narodil 15. září 1946 v New Yorku v rodině novináře. Studia na Yale nedokončil a dobrovolně odešel bojovat do Vietnamu. Tam rychle ztratil iluze a své otřesné pocity přetavil i do kultovního snímku Četa.
Po návratu studoval na New York University's Film School, začal točit své první pokusy a dlouho se mu nedařilo prosadit, až byl jeho scénář k filmu Půlnoční expres oceněn Oscarem.
V osmdesátých letech se stal hvězdným režisérem díky filmům Četa, Narozen 4. července a Wall Street. Začátek devadesátých let pak přinesl kultovní hudební snímek The Doors a neméně proslulé tituly JFK a Takoví normální zabijáci.
Oliver Stone: Nejslavnější filmy
Četa
Narozen 4. července
Wall Street
Takoví normální zabijáci
The Doors
Velmi kontroverzně byl kritikou vnímán až příliš patriotický snímek o teroristických útocích World Trade Center. Stoneovým posledním režijním počinem je naopak dobře přijímaný thriller Divoši.