Článek
Ježek převezme ocenění z rukou předsedy APA Vratislava Šlajera hned na začátku festivalu, v neděli 3. července v Grandhotelu Ambassador Národní dům.

Producent Jiří Ježek
Po zhruba třiceti letech fungování nezávislého filmového producentství v Čechách začíná APA oceňovat ty, kteří se zasloužili o jeho rozvoj a dosáhli se svými projekty významných úspěchů. Slavnostního předávání se zúčastní i režisér Jan Hřebejk, který s Ježkem spolupracoval na filmu Šakalí léta.

Jan Hřebejk
„Filmový producent je velmi složitá profese, která obsahuje všechno – být dobrý psycholog, taktik, dramaturg, ekonom, nesmí se bát, musí umět jednat s lidmi všech profesí, těch dělnických, ale i s umělci, musí být zodpovědný při hospodaření s financemi svými i ostatních. Těch věcí je celá řada a dodnes se o náplni práce producenta mezi laickou veřejností ani filmaři tolik neví,“ řekl Jiří Ježek.
Hit? Tankový prapor
Společnost Space Films, kterou založil, je označována jako první soukromá nezávislá produkční a distribuční společnost, která byla po roce 1989 v Československu založena.
Zatímco ve 30. letech zde fungovaly desítky firem, které se věnovaly natáčení, během druhé světové války zabrali filmový průmysl Němci, po ní byl zestátněn a jediným možným producentem filmů do pádu komunistického režimu byl samotný stát.
Jiří Ježek
- Před tím, než dnes dvaasedmdesátiletý založil vlastní společnost Space Films, působil od 70. let v Krátkém filmu. Podílel se tam na výrobě více než stovky hraných a dokumentárních titulů.
- Téměř všechny filmy, které vznikly v jeho soukromé společnosti, se zařadily do první desítky nejnavštěvovanějších filmů v českých kinech.
- Přímo jako producent je mimo jiné podepsán pod snímky Dědictví aneb Kurvahošigutntag (1992) v režii Věry Chytilové, Šakalí léta (1993) Jana Hřebejka nebo Báječná léta pod psa (1997), k jejichž režii Ježek oslovil Petra Nikolaeva.
- Jako producent se podílel na dokumentu Hlasy dětí (Voices of the Children) o dětech přeživších pobyt v koncentračním táboře Terezín, který získal v roce 1999 prestižní cenu Emmy za nejlepší historický dokument.
Pozice nezávislého producenta zanikla a o její znovuobnovení se zasloužil právě Jiří Ježek, jenž mimo jiné obstarával výrobu prvního soukromého porevolučního filmu Tankový prapor (1991). S celkovou návštěvnostní 2,5 milionu diváků byl nejnavštěvovanějším snímkem devadesátých let.