Článek
„Cítím se poctěna, že jsem to mohla být já. Celá příprava projektu musela strašně dlouho trvat, byl za tím výjimečný nápad… Ze spolupráce s Pilsner Urquell jsem nadšená. Kdyby to byl někdo jiný, tak bych té dotyčné absolutně záviděla. Velmi si toho vážím,“ řekla Anna Geislerová.
Šaty z pivní pěny, Anna Geislerová
- Po třech měsících prací v laboratořích Nanollose bylo vyrobeno 15 metrů unikátního organického materiálu připomínajícího kůži. Vědci k jeho vytvoření použili přibližně 300 l piva Pilsner Urquell. Využili proces fermentace, který přeměňuje látky obsažené v pivu v hustou „tkaninu“ mikrobiální celulózy, což je přírodní polymer podobný bavlně.
- Proces výroby začal „naočkováním“ piva Pilsner Urquell speciální přírodní bakterií. Poté se dva týdny čekalo, až odvedou ve velkoplošných nádobách svou práci a základní surovina bude připravena ke „sklizni“. V této fázi byla mikrobiální celulóza hrubým, tlustým a vodou nasáklým materiálem připomínajícím želé.
- Cílená barevnost finální látky však byla podstatně světlejší, a tak musel materiál projít dodatečným procesem zesvětlení.
- Po vyčištění byla celulóza připravena na další zpracování, tedy změkčení za použití rostlinného změkčovadla. Pokud by tento krok vědci neprovedli, byl by materiál po usušení příliš tvrdý a křehký pro další zpracování. Sušení zabralo čtyři dny, v průběhu kterých se vlhký a měkký materiál přeměnil na velmi pevný, ale pružný arch.
- Celý proces úprav, který představoval dohromady až pět týdnů, vyvrcholil závěrečným voskovaným postřikem. Ten už látce z piva Pilsner Urquell jen dodal voděodolnost a nádherný lesk, aby róba mohla skutečně na červeném koberci zazářit.
- Unikátní materiál dal vzniknout nádherným šatům, které na svět přišly z rukou předního českého návrháře Jakuba Polanky.