Hlavní obsah

Český grafický design je světový, ukáže americký znalec v novém dokumentu

Po seriálu vstoupí do českých kin na podzim snímek Identita: Film o českém grafickém designu, který mapuje více než sto let tohoto umění a řemesla, ve kterém Češi vynikají i v mezinárodním srovnání. Filmem provází Nicholas Lowry, Američan s českými kořeny, dražitel a vášnivý sběratel grafických plakátů, který nový film společně s trailerem představil také návštěvníkům letošního karlovarského filmového festivalu.

Identita: Film o českém grafickém designuVideo: Bontonfilm

Článek

Snímek režisérů Kateřiny Mikulcové a Petra Smělíka vychází z podobně zaměřeného televizního cyklu Identita ze začátku letošního roku, kterým provázel designér Aleš Najbrt, jehož studio také je každoročním tvůrcem vizuálu karlovarského filmového festivalu.

Toho pro film v roli průvodce nahradil právě Lowry, který tak má možnost na český grafický design nahlížet z vnějšího zvídavého pohledu.

Foto: Bontonfilm

Průvodcem dokumentu je americký znalec, sběratel a dražitel Nicholas Lowry

„Moje nejoblíbenější období je to meziválečné. Československo bylo v této oblasti tehdy napřed před zbytkem světa. Některé inspirace si braly například přímo z Bauhausu,“ popsal Lowry ve Varech.

Film diváky před putováním po Česku nejprve zavede do New Yorku, kde Lowry přibližuje nesmazatelnou stopu, kterou ve světě zanechal Alfons Mucha.

Sutnar, Mucha, turistické značky i pivo. Americký znalec mapuje český design

Film

„Je to bezpochyby nejznámější český umělec a grafický designér, jehož secesní styl je světoznámý. Jeho stopy jsou znatelné všude po České republice a je to skvělý odrazový můstek pro někoho, kdo nezná české autory, k seznámení se s českým designem a objevováním nových jmen,“ vysvětlil také Lowry.

Láska k designu i pivu

Kromě Prahy zamíří v dokumentu i do baťovského Zlína či do Plzně, které je neodmyslitelně spjaté s ikonou meziválečné moderny a významnou osobností světového designu Ladislavem Sutnarem. V Plzni také Lowry zůstane, aby divákům poodhalil spojitost mezi grafickým designem a pivní kulturou, ve které Češi také vynikají.

„Dokument je příběh o lásce k českému designu, a pokud máte rádi Česko a český design, tak neoddiskutovatelně milujete i české pivo, a když se tyto dvě věci propojí, tak vás to dovede k pivním podtáckům,“ zmínil Lowry jeden z mnoha detailů, ve kterém česká grafická hravost vyniká.

Foto: Bontonfilm

Lowry si v dokumentu zachovává hravý a udivený přístup zahraničního diváka, který objevuje český design

S filmovým štábem ale navštívil i například Brno, které proslulo jako centrum typografického designu, či moravský Bzenec, který Američana okouzlil lidovou tvořivostí a kroji.

„Co mě ale překvapilo nejvíce, třeba i ve srovnání s mezinárodním designem, bylo značení turistických cest, protože je naprosto jednoduché, a v jednoduchosti je krása. Zároveň je velice užitečné,“ doplnil také k natáčení. Lowry, který v New Yorku vede vlastní aukční dům, má přitom v Česku své kořeny a začátkem 90. let několik roků pobýval v Praze.

Dokument je díky hravému a bezprostřednímu přístupu zahraničního průvodce určen nejen českým, ale i zahraničním divákům. Do kin vstoupí 10. října a doprovodí jej také rozsáhlá výstava o grafickém designu v Museu Kampa či tištěná publikace s texty a celými rozhovory s designéry a teoretiky, které se nevešly do filmu.

V rámci 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary byl tvůrci film představen v Domě ČT na Divadelním náměstí.

Identita. Aleš Najbrt provede diváky českým grafickým designem

Kultura

Festival Karlovy Vary | KVIFF

Již 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary proběhl od 28. června do 6. července 2024. Dění na červeném koberci jsme sledovali živě. Prezidentem MFF Karlovy Vary je Jiří Bartoška. Hlavními hvězdami byli Geoffrey Rush a představitel Aragorna Viggo Mortensen.

Výběr článků

Načítám