Článek
"Miklavčič předvedl v bazilice sv. Markéty nejen varhany, ale také své pedálové cemballo a několik zajímavých odhalení, co se týče autorství nebo určení nejznámějších Bachových skladeb pro varhany nebo pro pedálové cemballo," uvedl pro Český rozhlas organizátor festivalu Pavel Černý.
Po pondělním pořadu Básníci varhan a klavíru v podání německého hudebníka Matthiase Pecha na festivalu 15. června vystoupí na Galakoncertu s Českým a Slovenským rozhlasem slovenský varhaník Peter Sochužák.
O den později se pak v kostele sv. Rocha představí německý varhanní virtuos Klaus Eichhorn s recitálem Ze severu na jih a zpět v 17.- 18. století. Na závěr festivalu 17. června zahraje jeden z nejúspěšnějších tuzemských varhaníků Aleš Bárta v pořadu Bach a jeho ctitelé.
Vstupenky v ceně 100 korun jsou k dispozici v místě koncertů hodinu před představením. Více informací se nachází na www.fow.cz.
Varhany v kostele sv. Rocha z roku 1738
Zájemci mají možnost slyšet zvuk unikátních nástrojů. Například v žižkovském kostele sv. Rocha se mohou zaposlouchat do zvuků nástroje, jehož historie sahá až do roku 1738. Tvůrcem varhan v kostele sv. Prokopa byl zase jeden z nejlepších českých varhanářů z přelomu 19. a 20. století Emanuel Štěpán Petr. Současný nástroj má 52 znějících rejstříků. Zvláštností břevnovských varhan je zvonkohra s 27 bronzovými zvonky.
Vznik mezinárodního varhanního festivalu inicioval v roce 2002 varhaník Pavel Černý. Jeho záměrem je přinést nový pohled na varhanní umění s důrazem na přínos různých evropských kultur, různých hudebních stylů, na historické varhany Prahy a zajímavé koncertní prostory. Pořadatelé plánují akci rozšířit i na jiná města v Evropě a ve světě. I proto jsme od počátku zvolili dvoujazyčný název festivalu.