Článek
Historik umění Mencl (1905– 1978) se na samém sklonku života pustil do sepsání dějin architektury, ve kterých chtěl shrnout své celoživotní poznatky. Ale vše zůstalo jen u rukopisu v šesti sešitech. Knižního vydání se nyní ujala Helena Soukupová, která pokračuje v Menclově odkazu.
Mencl se na architekturu díval okem znalce, který zasvětil život propojení oboru dějin umění a praxe památkáře, dokonale obeznámeného se stavební technologií. Proto byl schopen rozpoznat, co bylo historicky důležité a co otevíralo cestu dalším tvůrčím nápadům. I to je důvod, proč toto jeho veledílo ani po půl století nijak nezestárlo.
Začínal hodnotícím popisem a vždy směřoval k interpretaci, ve které se uplatňovala jeho rozsáhlá znalost estetiky i filozofie. Není to lehké čtení, vyžaduje od čtenáře představivost i přemýšlení. K lepší orientaci v knize slouží výborně vybraný soubor fotografií, plánků a půdorysů i pěkná grafická úprava.
První díl představuje architekturu Mezopotámie, starého Egypta, minojské Kréty, mykénského Řecka, Perské říše, Asýrie a Babylonie. Počátky evropské architektury hledal Mencl oprávněně u nejstarších starověkých civilizací. Další díly budou vycházet postupně do roku 2022, prakticky jeden ročně.