Článek
Pro nejmladší je třeba připomenout, že Lunetic byl pokus vytvořit českou kopii amerických boy bandů, což je produkt pro dívky ve věku asi 10–15 let. Tyto boy bandy mívají čtyři mužské členy, kteří většinou netvoří vlastní hudbu. Jsou řízeny producenty v pozadí. Umělecká úroveň takových produktů nebývá nejvyšší ani v zahraničí, ale český Lunetic dokázal laťku ještě snížit. Jejich přihlouplé texty, primitivní elektronické rytmy a neschopnost napsat dobrou píseň jsou pověstné.
Kapelu založili v roce 1995 Martin Kocián a Aleš Lehký, když si ve slovníku našli anglické slovo lunatic. Zkoušeli zpívat mizernou angličtinou, ale úspěch přišel až v roce 1998, kdy se jich ujal producent Stano Šimor a Lunetic nabídl českou písničku Máma. Po krátkou dobu (1998–2000) byli mezi dětmi a teenagery velmi populární, i když se ukázalo, že jejich desku pravděpodobně nazpíval někdo jiný, a navíc používají playback. Pak se kluci rozhádali, přičemž svou roli sehrály i drogové excesy Martina Kociána.
Kostrbaté texty jako „chtěl bych tě líbat všude tam, kam si budeš přát polibek dát“ či „dvě studánky místo očí máš“ znějí jako výtvor dětí a má to svou logiku – fanynkám tehdy taky nebylo víc než patnáct.
Devadesátková nostalgie
Legend of Lunetic spojuje prvky muzikálu s dokumentárním stylem. Mezi zpívanými a tanečními pasážemi znějí výpovědi samotné skupiny či rodičů, producentů a fanynek. Celé představení je pojato ironicky jako pátrání po záhadě tehdejšího úspěchu Lunetiku, který nelze vysvětlit hudebními argumenty, a nabízí se proto vliv vesmírných sil.
„Čtyři zástupci jedné generace pátrají po původci svého zničeného vkusu. A pod nánosem devadesátkových cetek nalézají děsivou pravdu. Dne 27. února 1995 vstoupil do atmosféry zvlášť jasný meteor, jehož úlomky dopadly do Čech a Moldávie. Ve stejný den vznikly skupiny Lunetic a O-Zone. Náhoda?“ ptají se Janek a Natálka.
Jde ale také o nostalgické pousmání nad devadesátými léty, ve kterém herci neustále pomrkávají na spřízněné publikum a připomínají jména jako Dáda Patrasová či Tereza Pergnerová, což byla bývalá moderátorka hitparády Eso, která jela v tvrdých drogách.
Legend of Lunetic je silně generační projekt, který moc nezasáhne diváka, jemuž není mezi třiceti a pětačtyřiceti lety. Devadesátky připomíná i choreografie (Kamila Mottlová). Cílem snažení celého souboru (Láďa Karda, Lumíra Přichystalová, Martin Cikán, Jan Strýček, Kamila Mottlová, Eliška Soukupová, Michal Máša, Karel Jinda a Lukáš Prokop) je hlavně pobavit svou generaci a společně se divit, v čem jsme to žili.
Může se vám hodit na Firmy.cz: