Článek
A právě hudbě jako fenoménu šedesátých let se věnuje v londýnské Národní portrétní galerii obrovská expozice fotografií. Jmenuje se Od Beatles k Bowiemu: 60. léta odhalena a trvá do 24. ledna. Zahrnuje na 150 excelentních snímků Beatles, Pink Floyd, Davida Bowieho, Rolling Stones, The Who, Jimiho Hendrixe nebo Marka Bolana. „Výstava ilustruje, jak vzácná kombinace fotografie, hudby a módy způsobila, že se z těchto muzikantů staly ikony nejen své doby,“ uvádějí organizátoři.
Černobílé i barevné snímky jsou řazeny chronologicky. Začíná se známými bandy počátku dekády, pokračuje se rivalitou Beatles a Rolling Stones, kterou zachytily objektivy Davida Baileyho, Gereda Mankowitze a Roberta Whitakera. Přehlídka se soustředí také na americké hudebníky v Londýně a na zpěvačky Marianne Faithfullovou nebo Jane Birkinovou.
Šedesátá léta dobývala i móda. Modelky se rády stávaly zpěvačkami, herečkami nebo manželkami slavných muzikantů, a doufaly v nesmrtelnost. Za všechny zmiňme Pattie Boydovou, manželku George Harrisona, později múzu Erica Claptona.
V druhé části výstavy představují snímky přechod k psychedelickým Pink Floyd, ke glam rocku Davida Bowieho či k hudebníkům, kteří se proslavili v 70. letech – Led Zeppelin a Jethro Tull.
Mezi autory fotografií najdeme špičky oboru: Robert Whitaker – známý zejména snímky Beatles, Tony Frank – velký přítel a fotograf Serge Gainsborougha, nebo Douglas Eatwell, autor jedněch z nejlepších novinářských snímků osobností popmusic. Fotografka Fiona Adamsová dopomohla Broukům ke slávě, když byl její snímek skotačící čtveřice mladíků použit v roce 1963 na obal singlu Twist and Shout. A nejznámějším snímkem Michaela Coopera je ten na obalu LP Beatles z roku 1967.