Článek
Mě ale nejvíc přitahovaly jeho špatně čitelné diáře, do kterých si každý den zaznamenával, co se kde stalo.
Viz třeba zápis: Přijel Vuchterle. Gajda sesazen Kolčakem. Mám rýmu a kašel. Pršelo. Odevzdal jsem účty za šangh. cestu a vrátil peníze. Dá Bůh, že to už bude zbrzku (Mon. SEPTEMBER 1, 1919). Zápisníky obsahují trochu jiné informace než všechny ty oslavné knihy.
Rychlé, okamžité informace jsou expresivnější než pozdější
Nejzajímavější texty pro studium této etapy historie jsou ostatně v novinách, jež vydávali legionáři v Rusku. Dostal jsem se k nim teprve nedávno. V jejich případě opět platí, že „rychlé“, okamžité informace jsou daleko expresivnější než ty pozdější, zpracované, zobecněné, uhlazené a ošetřené.
Každodenně vycházel v nákladu 10 500 kusů Československý Denník (s periodickou přílohou Československé Besedy), do kterého mj. často psal podplukovník Emanuel Moravec. Pak týdeník Slovenské Hlasy, věstník Československý voják, Úřední Věstník, čtrnáctideník Heimat (v němčině).
A Na Stráž, časopis věnovaný vnitřním otázkám československého vojska. Ten je z nich nejlepší, tak třeba: Vážná výstraha. Náčelník evakuace dr. Raše telegrafuje 15. února z Vladivostoku:
„S posledními ešelony přijíždějí četné čerstvé případy venerických onemocnění, získané v Mandžurii a Charbině. Žádám oznámiti vojsku, že nemocní naloděni nebudou až po úplném vyléčení.“ (č. 20, Divi -zionnaja, 26. února 1920).
Takové zprávy jsou optimistické
Nebo: Koupěchtivé bratry upozorňujeme, aby nekupovali všechno a za každou cenu. Často kupují v Zabajkalí kožešinky. Všechen pořádný tovar byl již dávno blíže trati skoupen, nabízí se jen brak. (…) Nepřeplácejme. Toto kavalírství jest nejen zbytečné, ale i škodlivé.
Za našeho odjezdu ceny v Mandžurii několikrát stouply, tedy i bratři v zadním voji jsou tím okrádáni (č. 24, Mandžuria, 24. března 1920).
Přes jejich nikoliv optimistický obsah jsou mně takové zprávy nesmírně sympatické, protože jsou obyčejně lidské. Protože odrážejí skutečnou podobu osob, věcí a dějů.
V položce menu Databáze legionářů padlých ve 2. SV najdete kromě anoncovaného i Databázi čs. legionářů z 1. světové války. Stačí zadat příjmení.