Článek
Melodie písně, přetvořená ve znělku, léta předcházela všem hlášením na brněnském hlavním železničním nádraží.
V neděli se Sedmikrásky opět vrátily, i když jen na den. Právě tehdy totiž vyvrcholily oslavy 100 let od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání na Moravě. Český rozhlas Brno k tomuto výročí připravil pro veřejnost četné akce, které připomenou jeho historii.
Píseň vytvořili při oslavě narozenin
Návrat ke znělce na hlavním nádraží je pomyslnou třešničkou na dortu. Mnozí cestující jej přivítali a byli by rádi, kdyby se Sedmikrásky vrátily jako znělka na nádraží natrvalo.
Legenda o vzniku písně praví, že pánové Kainar a Brom ji vytvořili, s ohledem na oslavu Bromových narozenin, v poměrně veselé náladě, umocněné nějakou tou skleničkou alkoholu.
V rozhlasových studiích pak písničku nahrál Milan Směták s Brněnským estrádním rozhlasovým orchestrem. Sedmikrásky z amplionů doprovázely hlášení na hlavním brněnském nádraží od poloviny devadesátých let, poté je na dva roky vystřídal univerzální zvuk.
Znělka byla zrušena kvůli zkrácení hlášení
V roce 2016 Sedmikrásky vítaly cestující podruhé, melodii upravil někdejší redaktor rozhlasu Ivan Holas a dal jí pro obyvatele jižní Moravy zvuk vibrafonu. Naposledy zazněla v roce 2020, poté ji kvůli sjednocování a zkrácení železničních hlášení vystřídala jednotná hláška.
Hrdinou nové znělky MFF KV je Benicio del Toro
„Znělky jako takové se na nádražích již přestaly používat z důvodu zkrácení hlášení na základní informace a snížení zvukové zátěže, ale i pro sjednocení způsobu podávání informací ve všech stanicích a zastávkách,“ řekl Novinkám mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.
Pro Brno jsou Sedmikrásky kultovní záležitostí. Například brněnská hvězdárna má spolu s Českým rozhlasem pořad Sedmikrásky na nebi, jehož název je inspirován slavnou písní. Představuje nejen novinky na hvězdném nebi, ale také hvězdárny v České republice.