Článek
Od pražské předpremiéry 26. března ho do soboty shlédlo 200 000 diváků. "Je to žánr, který je populární. Je to komedie, hrají tam populární herci, udělali jsme tomu propagační kampaň, která byla v našich silách, a hodně o tom psaly noviny," řekl Hřebejk.
"Tato komedie je primárně určena pro českého diváka," uvedl režisér. Podle něj se film představí také na červencovém mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. "Dostat tento film do zahraniční distribuce je velmi těžké," dodal.
Jan Hřebejk bude mít nyní ve své sbírce už druhého ledňáčka - před třemi lety dostal na třináctém ročníku plzeňského festivalu stejnou cenu za film Musíme si pomáhat.
Dva ledňáčky pro dokumentaristy
Zlatého ledňáčka také letos získaly i dva dokumentární snímky: Řezníčkova Úžera o lichvě v rómské komunitě a snímek Hitler, Stalin a já Heleny Třeštíkové, který popisuje osud Hedy Blochové - ženy pronásledované i po konci druhé světové války.
Divákům se nejvíc líbil Tycův film Smradi. Ten dostal i zvláštní cenu Kodak Vision za mimořádný umělecký počin. Snímky hodnotily dvě mezinárodní poroty. Ze 16 celovečerních českých filmů, které vznikly od loňského finále, vybrala Pupendo pětičlenná porota v čele s kameramanem Stanislavem Milotou.
O festival byl zájem
Šestnáctý ročník festivalu byl opět divácky úspěšnější než předcházející. Navštívilo ho téměř 28 000 lidí, tedy o několik tisíc víc než loni. Řada projekcí byla předem vyprodána, a proto organizátoři přidali navíc 26 promítání.
V Plzni se představila i nová televizní tvorba a animované snímky. Soutěžní filmy doplnila nesoutěžní tematická sekce - například Jakubisko očima Jakubiska, Osamělí běžci, Středoevropský film a Pivo v českém filmu.