Článek
Andersonová, která překračuje hranice mezi hudbou, vypravěčstvím, vizuálním uměním a performancí je spojována s minimalismem, který ji ovlivnil. Blízko k němu měl hned první její singl O Superman z roku 1981 s textem inspirovaným árií Ô Souverain z opery Cid od Julese Masseneta. Její skladba pak zpochybňovala moc technologie.
V osmdesátých letech měla blízko k inteligentnímu, minimalismem ovlivněnému rocku. V její doprovodné kapela se objevovali muzikanti hrající v King Crimson nebo s Davidem Boweim a Peterem Gabrielem.
Tentokrát ji však doprovází pětičlenná newyorská skupina Sex Mob, jíž dominuje zvuk snižcové trubky Stevena Bernsteina a která se zaměřuje na velmi svérázné úpravy filmových melodií z bondovek nebo z Fellliho filmů. Drží se jazzové tradice převzít píseň a zcela ji přepracovat.
Tentokrát se však Sex Mob přizpůsobili atmosféře písní, aby zůstalo zachováno jejich poselství a nezanikl text. Laurie Andersonová s nimi zpívá a hraje na klávesy, ale také koncert oživujte o řadu gagů evokujících dobu, kdy se věnovala performanci. Vyzývá publikum, aby deset sekund křičelo ve stylu Yoko Ono na protest proti čemukoli, co si vyberou.
Na koncertě ale také zazní jedna píseň jejího zesnulého manžela, jímž byl Lou Reed. Vybrala píseň z alba Lulu, které Lou Reed natočil s Metallikou.
Vystoupení Laurie Andersonové se koná v Arše v roce, kdy toto divadlo končí a snaží se dát prostor všem umělcům, s nimiž déle spolupracovalo.
Může se vám hodit na Firmy.cz: Divadlo Archa
Může se vám hodit na Zboží.cz: Big Science - Laurie Anderson