Článek
Roli Jana Masaryka odehrál Luknár v češtině, ve filmu ale promluví také anglicky, španělsky nebo polsky. Přitom nabídku na roli syna prvního československého prezidenta nedostal hned. „Původně jsem měl hrát nějakou hroznou svini z NKVD, ale pak mi režisér Ondra Trojan zavolal: Hele, neudělal bys mi Honzu Masaryka?“ vzpomíná Luknár.
Jan Masaryk měl po válce nadváhu, prořídly mu vlasy a brýle nosil jen na čtení. „Trošku jsem přibral, nějakých pětadvacet kilo, aby mě nemuseli vycpávat,“ řekl Luknár s tím, že si nechal na hlavě vyholit i Masarykovu pleš. „Je to pro mě čest ztvárnit někoho, kdo tady, v našem prostoru, něco znamenal,“ dodává.
Spolupráci se slovenským hercem si pochvaluje také režisér Trojan. „S Romanem se pracuje strašně příjemně, trousí kolem sebe dobrou náladu a je připravený roli odevzdat cokoli, včetně svých vlasů a štíhlé linie,“ chválí režisér.
Kromě role samotné se Luknár těší také z dalšího pracovního setkání se svým dlouholetým kamarádem Jiřím Macháčkem, který ve filmu ztvární Zdeňka Tomana. Natáčení z temného období Československých dějin bylo pro Macháčka náročné stejně jako pro Aleše Procházku, který si zahraje Klementa Gottwalda. [celá zpráva]
Zvláštní vztah panoval právě mezi Janem Masarykem a Zdeňkem Tomanem. Přestože měl Masaryk z Tomana strach, vybudoval si k němu zvláštní patologický a submisivní vztah. Právě Zdeněk Toman, jako šéf československé poválečné rozvědky, dopomohl převzít komunistům v roce 1945 moc. Masaryka po válce stíhaly deprese, které zaháněl alkoholem a drogami. Zda byla Masarykova smrt vraždou, nebo sebevraždou, film ale neřeší.
Příjmení rozporuplné postavy Zdeňka Tomana nese také název samotného filmu, který se v kinech objeví letos na podzim. Premiéra je plánovaná na 4. října.