Článek
Mottem koncertu byla věta „Umění se nikdy nesmí stát rukojmím politické vůle“, odkazující k faktu, že odkaz ruské kultury a umění nemá nic společného s ruskou agresí vůči Ukrajině.
Dramaturgie koncertu předvedla průřez vskutku bohatým pokladem ruské písňové tvorby. Nejprve to byl výběr z romancí P. I. Čajkovského, poté N. A. Rimského-Korsakova a letošního dvojnásobného jubilanta Sergeje Rachmaninova (1873–1943). Každá z písní představovala malý skvost, umocňující krásu poetického textu hudební originalitou. Jejich atmosféra sahá od jemného lyrismu milostných a přírodních témat přes melancholii a filozofickou reflexi až k extatickým vyznáním. Objevem byla zvláště písňová tvorba N. A. Rimského-Korsakova, jež přináší pro širší publikum dosud málo známou hudební krásu.
Písně zazněly v podání Jany Hrochové a Romana Janála. Oba pěvci mají s interpretací písní velkou zkušenost a na jejich výkonu to bylo znát. Z každé romance dokázali svým projevem vytěžit maximální krásu. Hlas Jany Hrochové s barevnými hloubkami a citlivou dynamikou promlouval k posluchačům podmanivou a působivou silou.
Podobně zaujal i Roman Janál, jehož stále krásně znělý baryton byl naplněn vroucností i dramatickým prožitkem. V neposlední řadě nutno ocenit výkon klavíristy Jana Duška, který v nelehkých doprovodných partech zaskočil za zraněného Karla Košárka a byl oběma pěvcům dokonalým partnerem. K zážitku z koncertu přispěl i krásný prostor Novoměstské radnice a promítané kvalitní české překlady, které zcela zaplněnému sálu umožnily ocenit i křehkou poezii textů.
Dalším pokračováním cyklu Prague Lieder Company bude 22. října koncert Smyčce písním sluší v sále Clubu Salsita ve Štefánikově ulici.
Může se vám hodit na Firmy.cz: Novoměstská radnice