Článek
Warholova díla se do Čech dostávají po deseti letech. Gočárově galerii pomohlo, že Muzeum moderního umění Andyho Warhola prochází velkými opravami. Medzilaborce navíc leží v Prešovském samosprávném kraji, který je partnerským Pardubického kraje. Z vesnice Miková nedaleko Medzilaborců pocházeli Warholovi rodiče, kteří emigrovali do USA.
Výstava nabídne průřez umělcovou tvorbou, od raných barevných perokreseb až po slavné sériové malby.
K vidění budou díla, která ještě nikdy nebyla v České republice vystavena, například Indiánská maska nebo portfolio Hans Christian Andersen.
Pokud si ceníte soukromí, nenechte se postřelit, řekl Warhol. Před 50 lety přežil atentát
„Andersen je jakoby zdvojený. To je Warholova reakce na to, že byl dánský spisovatel těžkým schizofrenikem. Za každým jeho dílem je velmi významný příběh a on si k němu pomohl srozumitelnou vizuální zkratkou. Byl srozumitelný pro masy,“ řekl ředitel Muzea moderního umění Andyho Warhola Martin Cubjak.
Na výstavě nazvané Žitý sen Andyho Warhola jsou díla vyskládaná tak, aby reprezentovala jeho práce od padesátých let po jeho smrt v roce 1987. „Zařadili jsme i dílo Poslední večeře jako interpretaci da Vinciho Poslední večeře. Tak se jmenovala i poslední Warholova výstava v Miláně. Za měsíc zemřel,“ řekl Cubjak.
Ikonickou Marilyn Monroe uvidí návštěvníci v šesti variacích. Lidé si prohlédnou i Warholovy osobní věci, seznámí se také s tvorbou Warholova nejstaršího bratra Paula a synovce Jamese.
„Andy Warhol byl geniální v tom, že za každým jeho vizuálně srozumitelným dílem je skrytý příběh. Výstavu bude doplňovat hodně textů, které jeho díla osvětlí. Když Warhol zemřel, zůstalo po něm šest set pět krabic naplněných různými předměty. Dodnes je otevřená půlka. Vyrobil ze svého života umění a ze své osobnosti velkou konceptuální záhadu, která se dodnes zkoumá,“ uvedl Cubjak.
Převoz budou doprovázet mimořádná opatření. Každé Warholovo dílo má na míru vytvořenou přepravní krabici na kolečkách, v níž na výstavy cestuje.
„Díla převážíme v klimatizovaných autech. Při výstavách musí svítit chladné světlo, neboť Warhol používal barvy, které jsou citlivé na osvětlení. Teplota se musí pohybovat okolo dvaceti až pětadvaceti stupňů a vlhkost musí být padesát procent. Nutná jsou zatemněná okna,“ řekl Miroslav Sirik, který s každou výstavou s Warholovými díly cestuje. To, jak jsou díla chráněna, nechtěl blíže specifikovat.
K výstavě připraví Gočárova galerie doprovodný program. „Edukace bude probíhat od dětí mateřských škol až po vysokoškoláky. Zaměříme se na sítotisk, tedy metodu, kterou Warhol pracoval. Lidé také budou moci přijít na komentované prohlídky,“ řekla ředitelka Gočárovy galerie Klára Zářecká.
„Výstava bude po dva měsíce mimořádnou událostí, která barevně rozehraje členitý prostor krajské galerie v Automatických mlýnech. Poté díla Andyho Warhola zamíří na další místa v Evropě,“ připomíná radní Pardubického kraje pro kulturu Roman Línek.