Článek
Düsseldorf proslavily továrny, nahořklá pivní odrůda altbier a právě skupina Kraftwerk, která zde experimentuje se zvuky a elektronikou od počátku sedmdesátých let. Zatím poslední a povedené album Tour de France Soundtracks vydala v roce 2003. Pak vyrazila na celosvětové turné, které ji loni přivedlo i do Prahy. Skladbu z Lucerny však na živáku nenajdete - Ralf Hütter, Florian Schneider, Fritz Hilpert a Henning Schmitz hráli totiž i v Rize, Moskvě, Budapešti, Berlíně nebo Tokiu.
Skladby z poslední desky dostaly na koncertním albu hodně prostoru -zazní hypnotická Tour de France, textově vtipná skládanka Vitamin či působivý Electro Kardiogramm. Doplňují je kultovní kousky Autobahn, The Model, The Man-Machine, popisující srůstání lidí, strojů a nových technologií, či hrůzostrašná Radioactivity, mrazivé zamyšlení nad nebezpečím dalších Černobylů.
I na pódiu zůstávají Kraftwerk hravými elektro minimalisty. Skladby znějí velmi jednoduše, přitom jde o rozsáhlé promyšlené kompozice s podmanivou atmosférou. Většinu písní zkusili uvařit jinak, jako třeba legendární Trans Europa Express, která by mohla klidně aspirovat na hymnu železničářů Evropské unie. Robotické postupy tu a tam přeruší elektro sólo, zpěv strojů se mísí s lidským, zvukově skladba dostala více industriální rozměr.
Co tu ovšem chybí, jsou skvělé projekce a klipy, které na koncertech doprovázely každou kompozici. Jak moc je přitom pro skupinu důležitá vizuální stránka, ukazuje už jen její jednoduchá a přitom nesmírně zábavná homepage www.kraftwerk.de . Fanoušci ale nemusí být smutní - chystá se také koncertní DVD.
Kraftwerk: Minimum - Maximum
EMI, 54:55 a 65:56
Foto popis|