Článek
"Své studenty se snažím naučit překonávat vlastní limity," uvedl na slavnostním zahájení výstavy Milan Knížák a přivítal prezidenta Václava Klause i ministra kultury Pavla Dostála.
Tvorbu svých žáků charakterizuje jako těžko zařaditelnou a velmi osobitou. "Umění jako takové nepotřebujeme, a v tom tkví jeho síla a kouzlo," dodal.
Snahou studentů bylo, aby vystavované umění bylo kompatibilní s průmyslovým prostorem galerie a nijak jej "neznásilňovalo". Jejich intermediální tvorba využívá všech prostředků, jak vyjádřit své pocity prostřednictvím různorodých postupů kombinujících klasické malířské techniky s hudbou, fotografií, filmem nebo počítačem. Hlavním kritériem je snaha o maximální výraz a sdělitelnost.
Ateliér multimediálního umění Akademie výtvarných umění v Praze vznikl na začátku 90. let jako nový a progresivní typ výuky. Jeho žáci a absolventi hledají nové cesty a tvůrčí postupy.
Žáci a Knížák
(vystavují:Jitka Nesnídalová, Friederike Höpnerová, David Hnídek, Terezie Honsová, Zbyněk Mergental, Šimon Vahala, Štefan Tóth, Lucie Novotná, Karolína Bílková, Vladimír Pešek, Pavla Sceránková, Vladimír Véla, Lucie Ferliková, Jan Vlček, Milan Knížák, Martina Chloupa, Milan Perič, Jan Mach, Francisca Iff)
Gallery Art Factory (Václavské náměstí) do 22. dubna.