Článek
Ten prozatím poslední dostal v českém překladu název Černočerné srdce a záhy po vydání knižním získal i svou audioknižní podobu v podání Martina Zahálky. Na poslech celé úctyhodně rozsáhlé nahrávky si musíte vyčlenit plných šestačtyřicet a půl hodiny, do kterých se však nevměstná ani jediná vteřina nudy.
Ústředními postavami jsou jako obvykle londýnský soukromý detektiv Cormoran Strike a jeho půvabná pracovní partnerka Robin Ellacottová. I tentokrát se jako jedna linie celým příběhem proplétá jejich ne úplně ujasněný plachý osobní vztah.
Černočerné srdce čtenáře zavádí do moderního technicistního světa, a to nejen svou náplní, ale i formou zpracování. Dílem je kniha vyprávěna klasickým způsobem v reálném čase, v němž se události stávají a osoby jednají. Dílem je ovšem děj posouván komunikací dalších zúčastněných postav na herním chatu. O událostech se tak dozvídáme prostřednictvím jejich korespondence a zvolna se seznamujeme i s charaktery postav, které vystupují pod přezdívkami.
Černočerné srdce je animovaný seriál, jehož hlavním, poněkud morbidním dějištěm je starý londýnský hřbitov. Na YouTube si ovšem získá obrovskou popularitu, a to takovou, že se o něj začne vážně zajímat i komerční filmový průmysl. Současně vznikne v digitálním prostoru i hra inspirovaná tímto seriálem, za kterou stojí utajení tvůrci a která se stává obdobně oblíbenou.
O jejím původu je známo pouze tolik, že v jejím čele stojí osoba s neznámou identitou, která si říká Anomie. Ta ostatními bezuzdně manipuluje. Celá věc ještě nabyde na vážnosti, když v souvislosti se seriálem a hrou dojde k první vraždě, která však nebude poslední. Do pátrání se zapojuje jednak policie, jednak dvojice soukromých detektivů Strike a Ellacottová. Na povrch ovšem vyplouvají i další souvislosti s možným napojením na extrémní pravici a neofašistické buňky.
Jako pět předcházejících knih je i Černočerné srdce brilantně napsaný kriminální román s vydatnou dávkou dramatického napětí a překvapivými zvraty. Je ovšem i zajímavý moderní formou, kterou je vyprávěn.