Článek
S podtitulkem Text o nejdůležitějších věcech života knihu Škvorecký poprvé vydal v roce 1975 už ve svém kanadském exilu v Torontu, přičemž oficiálního československého vydání se dočkala až v roce 1990.
Spisovatel se v ní vrací na své rodné Náchodsko coby gymnazista zmítaný poetickou, nicméně nemotornou a neúspěšnou láskou k celkem třiadvaceti dívkám.
Audiokniha vznikla v režii Markéty Jahodové v malebném podání herce Jana Meduny. Ten si s přesvědčivou lehkostí dokáže pohrávat s melodikou a barvou přímých řečí koketních dívek na straně jedné a vemlouvavostí odmítaného mladíka na straně druhé.
Josef Škvorecký miloval jazz, romány i detektivky
Tím mladíkem je Danny Smiřický, autorovo alter ego, které se zhusta ve Škvoreckého tvorbě objevuje, nicméně v Prima sezóně je obzvlášť dojemné.
Volba Jana Meduny byla šťastná ještě z dalšího důvodu. Vedle svých nesporných hereckých kvalit je i hudebník. A tak, když někdejší tenorsaxofonista Josef Škvorecký zabíhá do popisu hudebních momentů, on ví zjevně, o čem je řeč, což ještě podtrhuje přesvědčivost jeho podání.
Prima sezóna, která má pochopitelně zjevné autobiografické rysy, a to nejen k postavě Dannyho Smiřického, ale třeba i osudové dívky Ireny, je kniha velmi poetická a nostalgická. Je to zcela pochopitelné, když si uvědomíme, že „na to krásný město Kostelec“ vzpomínal autor při psaní v dalekém kanadském exilu.
Nese v sobě i pochopitelně všudypřítomný stín války a nacistické okupace, která nejlepší léta dospívání Škvoreckého generace nemohla nepoznamenat.