Článek
Nejprve Guerrerová vyšetřovala v Galícii, jenže záhy byla povolána do Madridu kvůli vraždě, kterou pachatel nejenže naaranžoval jako osobité umělecké dílo, ale jejíž oběť patřila k obecně známým lidem, k celebritám.
S dalšími mrtvými stoupal tlak nadřízených na rozpletení případu, neboť ve společnosti stojící mezi bohatstvím a chudobou velí vyšší autority. V Galícii byl tlak také. Ten však nevyvolal příkaz shora, nýbrž čas, jenž zbýval do další vraždy.
V nové sérii Minier neopouští svůj literární vesmír. Atmosféra je v něm temná a dusivá, místa činu jsou v jeho větách dostatečně vizuální, jeho psaní má lehkost a je přehledné. Paralelní vyšetřování na dvou místech mu dává svěží rytmus.
RECENZE: Minierův Lov je i o těžkostech Francie
Nade vším nicméně zůstává napětí. Karty jsou vyloženy bez skrupulí, nic není skryté ani neuvěřitelné, stop je dost, jen najít toho, komu patří.
Je to průzračný thriller napsaný zkušeným autorem, jenž dobře ví, kdy by měl který dialog skončit, aby nedospěl k prachsprostému tlachání, kdy se soustředit na popis a kdy dobře zvoleným slovem či větou pobídnout čtenářovu představivost.
Minier je člověk, který má k současnému světu co říct. Dvojí sociální prostředí, v němž se jeho příběh odehrává, mu to umožnilo. Poukázal na rozdíly v životech lidí, v jejich prioritách i na to, jak na ně hledí ti, kteří by k nim měli být spravedliví. Tento kontext je velmi funkční nadstavbou Nenávisti.
Stejně jako to, jak se v díle zase o kousek výš vyšvihla sympatická hrdinka, vyšetřovatelka Guerrerová. Kdyby v českém textu bylo méně chyb, bylo by to stejně sympatické.
Bernard Minier: Nenávist |
---|
XYZ, překlad Blanka Carrière, 417 str., 549 Kč |
Hodnocení: 80 % |