Hlavní obsah

RECENZE: Korejský thriller Bingo uvázl v náčrtu

2:25
2:25

Poslechněte si tento článek

Krutý postkapitalistický svět, v němž hamižnost a brutalita nahradily vyšší duchovní hodnoty, je silnou tematickou vlnou současné korejské kinematografie, kterou nyní zmítá seriál Hra na oliheň. Dotýká se jí i dystopická novela Bingo spisovatelky Sungsuk Jomové. Na rozdíl od vtahujících audiovizuálních děl ale zůstává přitažlivá jen v hrubých obrysech.

Foto: Bourdon

Obal knihy

Článek

Autorka svou prózu nazvala podle hazardní hry založené na náhodně uspořádaných číslech na kartičce, která z ní hráči postupně odmazávají. Zatímco v loterii čísla představují prachobyčejné cifry, v knize se za nimi alegoricky skrývají lidé z masa a kostí, kteří se dobrovolně ocitají na titulním území.

Východisko příběhu se do určité míry podobá zápletce oscarového filmu Parazit režiséra Džun-hoa Ponga. Korejci, kteří se nedokázali přizpůsobit nemilosrdným poměrům v tamní společnosti, končí coby v zásadě neexistující persony.

Jejich totožnost byla zcela smazána poté, co z různých důvodů nemohli vést důstojný život. Bingo svým obyvatelům zajišťuje hmotné potřeby, nicméně za cenu ztráty svéprávnosti a nemožnosti svobodného opuštění tohoto prostoru.

RECENZE: Dva hráči uvnitř Hry na oliheň usilují o opak. Druhá řada rozpracovává charaktery, ale natahuje čas plavbou

TV a streaming

Jomová se usilovně snaží navodit dusivou atmosféru místa, na němž není radno komukoli věřit a kde může sebemenší špatný krok znamenat nepředstavitelně neblahé důsledky.

Temným leitmotivem, který zpracovává vcelku přehledným a minimalistickým jazykem, se evidentně chtěla přiblížit velikánům literatury Georgi Orwellovi nebo Franzi Kafkovi.

Vypravěčem ovšem není životná postava s pozoruhodným osudem, který by se postupně rozhaloval, nýbrž pasivní, a nadto chvílemi vyloženě hloupý mladík. Protagonista působí jako správce systému, a je tak jen obyčejnou, nijak sympatickou figurkou na herním poli.

Tvůrkyně předestírá sice zajímavou ambici, která však má ke zdárnému počinu daleko. Stránku po stránce vychází najevo, že nic víc než plytký a nekomplikovaný popis novodobé verze koncentračního tábora s jediným rozdílem od těch historických, totiž že se vězni do mašinérie sami uvrhli, čtenáře nečeká.

Sungsuk Jomová: Bingo
Bourdon, překlad Michaela Lee, 232 stran, 339 Kč
Hodnocení: 45 %

RECENZE: Kde číhá vlk. O antisemitismu a rasismu bez černobílých nálepek

Knihy

Dan Brown oznámil nový román. Odehrává se v Praze

Knihy

Výběr článků

Načítám