Hlavní obsah

Profesor Pavel Kolář: Radši vyšetřuji pacienta bez dlouhé anamnézy

9:24
9:24

Poslechněte si tento článek

Jeho jméno je spojeno se sportem, respektive s jeho zákulisím. Byl členem lékařského konsilia prezidenta Václava Havla. Provozuje kliniku. Vyučuje studenty. Farmaří. A jeho kniha Labyrint bolesti a jak se v něm neztratit je u nás týdny bestsellerem. „Pacienta si nepamatuji podle jména či obličeje, ale okamžitě si ho vybavím podle pohybu,“ říká fyzioterapeut Pavel Kolář.

Foto: Nguyễn Phương Thảo/Albatros

Pavel Kolář

Článek

Obvykle pracujete od šesti od rána zhruba do osmi večer. To jsou vaše slova ze křtu knihy. Jak jste ji při svém vytížení psal?

Já u knihy nemám předem napsaný scénář ani schéma, nastavuji si pouze hrubý obsah jejího sdělení. I poznámky si k tomu dělávám, ale mám v nich nepořádek, a tak je často někam zašantročím. Samotné schéma poté vytvářím asociativně během psaní. Dělal jsem to tak i u učebnic. A při psaní pak hodně škrtám a přepisuji. Když mohu, piju u toho kávu…

Dokážu se přitom od všeho odpoutat, a tak mi nevadí ani okolní ruch. Píšu i v metru, jednoduše ve chvílích, kdy mám trochu času, toho je ale málo. Což mě hodně stresuje, když mám knihu dokončit.

Fenomén bolesti je mottem vaší knihy. Provází vás od rána do večera, profesně k ní hledáte klíč. Jak dlouho obvykle s klientem mluvíte (v případě sportovců sledujete jejich techniku…), než na něj tzv. „sáhnete“, odborně ho vyšetříte?

To je velmi individuální. Vznik bolesti má různé příčiny včetně psychických a sociálních, což vyžaduje rozdílný přístup. Nicméně radši vyšetřuji pacienta bez dlouhé anamnézy. Při něm je mi vodítkem svalové napětí, postura (držení těla v prostoru - pozn. red.), neurologické symptomy, kožní reakce, kloubní manévry, tedy vše, co při poruchách a onemocnění vystavujeme, aniž bychom o tom přemýšleli.

I o svých povahových vlastnostech toho hodně prozradíme, aniž promluvíme. Gestikulace, držení těla, způsob dýchání, mimovolní pohyby končetin, bezprostřední grimasy, rozšířené či zúžené zornice, směr pohledu při zamyšlení, to všechno má diagnostickou výtěžnost a v medicíně je to třeba umět pozorovat, protože tato mimovolní řeč umožňuje vstup do našeho podvědomí.

Ve své nové knize píšete také o tom, že náš organismus je schopen se do určité míry „opravit“. Aplikujete tento poznatek sám na sobě?

Je někdy fascinující, jak efektivně naše tělo pracuje, aby se samo opravilo. Víme, že když se například poraníme, tělo reaguje následným růstem nových buněk, které zacelují tkáně. Víme, že staré nebo poškozené buňky jsou v pokožce, krvi nebo střevech neustále nahrazovány.

Foto: Profimedia.cz

Pavel Kolář, Praha, březen 2024. Brífink k hospitalizaci bývalého prezidenta Miloše Zemana

Tělo disponuje enzymy, které opravují poškozené nebo chybné části DNA, aby udrželo správnou funkci buněk, imunitní systém bojuje proti infekcím a pomáhá udržovat zdravé a chráněné tkáně, a tak bychom mohli pokračovat mnoha dalšími příklady.

Důležité je si uvědomit, že tyto sebeopravné procesy úzce souvisí s naším psychickým nastavením, které hojivost podporuje, ale může nás i poškozovat. Sám na sobě jsem si uvědomil, jak velkou roli hrají naše myšlenkové vzorce, pozornost, emoce, očekávání atd. Vše má velký vliv na průběh a vývoj onemocnění.

A kdy už naopak nemá cenu na podobnou schopnost těla spoléhat?

Jsou samozřejmě situace, kdy přirozená schopnost těla nestačí a je nutné se spoléhat na lékařskou pomoc, která dnes hodně zmůže. Přestože dnešní medicínské technologické možnosti jsou úžasné, je třeba při nich stále pamatovat i na psychické a sociální souvislosti onemocnění. Člověka musíme vnímat jako subjekt, nikoliv jako objekt. Náš přístup v léčbě nemůže být jen „opravný“ a pacient při léčbě nesmí být pasivní.

Jako máma vážně nemocného dítěte vím, že dokážu až fyzicky cítit jeho momentální stav. „Napojím“ se na něj, dokážu se s ním podělit o jeho bolest. Dokážete mi to jako odborník nějak vysvětlit?

S prožíváním bolesti v sociálních vztazích souvisí tzv. „empatická bolest“, kdy lidé mohou cítit určitou formu bolesti či nepohodlí, když vidí trpět někoho jiného. V tomto směru byly provedeny některé experimenty pomocí elektroencefalografie, která se používá ke sledování mozkové aktivity.

Zjistilo se, že když blízká osoba dostává bolestivý podnět, jeho mozek reaguje podobným způsobem, jako kdyby sám zažíval bolest. Tým neurologa Edwarda Smithe z Columbia Univerzity zjistil, že také náhlá ztráta milované osoby aktivuje v mozku úplně stejná centra jako při „normální“ bolesti. Důvody jsou evoluční. Našim prapředkům bolest signalizovala fyzické zranění, oslabení organismu a tím nebezpečí smrti.

V Labyrintu bolesti je řada příběhů nejen o bolesti, ale také o pocitech, emocích. Jak silnou roli má v našem životě intuice?

Schopností porozumět nebo rozhodnout se intuitivně, tedy na základě vnitřního pocitu nebo instinktu, je vybaven každý z nás. Úzce souvisí s kvalitou našich smyslů. Ty poskytují informace, které podvědomí zpracovává a přetváří v intuici. Problém dnešní doby je, že integrace našich smyslů do intuice je silně oslabena.

To je důvod, proč nejsme spoustě věcí schopni porozumět. Když přijde tsunami, zvířata a domorodci běží na kopec do bezpečí, a my si vlnu běžíme k moři nafilmovat. Strašně pozdě rozpoznáme, že se v okolí nebo v organismu něco děje, daleko hůř posloucháme vlastní tělo a mohli bychom pokračovat. Intuice není všemocná, a je proto důležité ji kombinovat s kritickým myšlením. Ale správně využitá může být cenným pomocníkem v různých oblastech života.

Foto: Vyšehrad

Obal knihy

Vaše profese vychází hodně z biomechaniky a neurofyziologie. Jak silnou máte vizuální paměť? Vidíte při diagnostice nákresy těl z učebnic, jiné „obrázky“?

Já mám velmi špatnou sémantickou paměť, ale mám možná dobrou paměť epidosickou, která je spojená se smyslovým vnímáním a emocemi. Nepamatuji si pacienta podle jména či obličeje, ale okamžitě si ho vybavím podle pohybu, nebo když palpuji (vyšetření dotykem - pozn. red.) jeho tělo. Objeví se mi v emoční paměti.

Technologie se ale stále vyvíjejí. Do jaké míry vstupují do vaší profese?

To, že se vyvíjejí a aplikují nové technologie, je pro pokrok v medicíně zásadní. K diskuzi však je, jak jsou a jak v budoucnu budou tyto technologie využívány. Mohou hodně sloužit, ale bohužel i ubližovat a vést na scestí. Pro mě je důležité, že některými novými technologiemi můžeme prokazovat a ověřovat to, co vnímáme pouze intuitivně. Víme například, že ovlivněním našich posturálních funkcí můžeme vstupovat do funkcí interních a opačně a současnou výhodou je, že novými technologiemi to můžeme prokázat.

Lidé si obvykle všímají na jiných stejných věcí: často k nim patří oči. Co je to u vás?

Pohyby, gesta, pohledy, způsob dýchání druhých, spojení jejich emocemi, jsme schopni určitého způsobu čtení. Jak jsem již uvedl, je to jeden ze základních předpokladů diagnostického posouzení pacienta. Je to také klíč k vysvětlení mnoha aspektů sociálního chování a schopnosti porozumět ostatním. Určité podvědomé čtení reakcí potřebujeme k životu všichni.

Na druhé straně přehnaná emoční citlivost při čtení emocí druhých nás může vést i k problémům.

Například lidé s nízkým prahem pro úzkostné podněty rozpoznají tváře s ohrožujícím výrazem (vyděšenost) mnohem dříve a citlivěji a tyto tváře v nich také vyvolají podobnou emoci.

Zatímco lidé s nižší mírou citlivosti čtou tyto emoce omezeně a od těchto tváří se emočně odpoutávají. To je jakýsi nastavený emoční filtr, který nás úžasně chrání před vznikem duševních onemocnění.

Farmaříte. Máte kozy, ovečky, včely, slepice… Nedá mi to, dokážete nějaké „své“ zvíře i zabít? Případně sníst?

Já zvířata na chalupě nepěstuji na maso. Jsou to kamarádi. Je fajn pozorovat, jak fungují ve svých instinktech. Když jim nastavíte přátelské podmínky, tak se mezi sebou dobře snášejí i zvířata, která patří k vzájemně soupeřícím druhům. Je to tam takové přátelské společenství.

Výběr článků

Načítám