Článek
Malin Stehn: Až na věky
Mrazivý thriller o tom, jak se život, který jsme považovali za samozřejmost, může v mžiku změnit. Velký den je za dveřmi a Emily má svou luxusní svatbu na zámku do posledního detailu naplánovanou. Nedokáže ovlivnit jen tři faktory: počasí, svou matku Anniku a svého staršího bratra Erika. V den D je počasí na jedničku, ale co moc nevychází, je atmosféra, která mezi hosty začíná houstnout. Dávno pohřbené pravdy pomalu vyplouvají na povrch a staré křivdy z minulosti znovu ožívají.
Kalibr, 360 stran, 399 Kč
Lucie Kutrová: 151 důvodů, proč (ne)cestovat s tátou po Skandinávii
Jen si to zkuste představit, jet na měsíc cestovat s tátou. Představte si, jakými všemi různými způsoby byste jej zvládli zlikvidovat. Žďuchnout ze skály, zatímco si stěžuje? Pobodat nůžkami na nehty, když komentuje vaše řízení? Udusit omylem ve spánku v domnění, že to chrápe medvěd? Měsíc na dvou metrech čtverečních může způsobit ledacos. Jenomže! On jede i Marvel. A táta nemá rád chlupy všude. Jak to spolu důchodce, třicítka a chlupáč zvládnou?
Universum, 192 stran, 359 Kč
Andrea Weidlichová: Mám to u pr…
Když se devět lidí vydá na víkend do tajemných hlubin lesa, chtějí najít odpovědi na otázky: Kdo jsi? Kým chceš být? A co byste dělali, kdyby bylo všechno možné…? Kniha o kouzlu možností, které se odhalí mezi řádky, jakmile začneme být sami sebou.
Mimochodem, 304 stran, 399 Kč
RECENZE: Rodiče ani jméno si nevybereš
Catherina Benetto: Bez důvodu
Brooke se zhroutil svět. Její utrápenou dceru ve škole šikanují. A na to, že je jí čtyřicet tři let, tráví až příliš mnoho víkendů u rodičů. Ale důvod toho všeho není žádnou záhadou. Před rokem a půl jí zemřel manžel. Brooke má však jedno tajemství. Smrt manžela, nejhorší věc, která ji kdy potkala, jí přinesla ohromné jmění. Navzdory svému zoufalství si uvědomí, že má moc změnit život své dcery i celý svět aspoň trošku k lepšímu.
Ikar, 464 stran, 499 Kč
Jo Hedwig Teeuwisseová: Falešné dějiny
Fake historie, to jsou falešné zprávy o minulosti. Navrhoval Hugo Boss nacistické uniformy? Mysleli si středověcí lidé, že svět je plochý? Ustřelil Napoleon nos Sfinze? Odpověď na všechny tyto otázky zní: nikoli. Od slavného citátu „Když nemají na chleba, nechte je jíst koláče“ – mylně připisovaného Marii Antoinettě – až po domnělé rohy, které zdobily vikingské přilby, falešná historie stále utváří příběh, který vyprávíme o tom, kdo jsme a jak jsme se sem dostali.
Kniha vyvrací 101 mýtů, abyste mohli opravit své přátele a rodinu a vyzbrojit se nástroji, jak odhalit a vyvrátit falešná fakta, kdekoli se s nimi setkáte.
Universum, 416 stran, 449 Kč
Oksana Maslova: Fénixové – Inspirativní příběhy emigrantek z Ukrajiny
Kniha zachycuje příběhy lidí (uprchlíků z Ukrajiny), kteří přišli o všechno, museli opustit svou zemi, přátele a sny kvůli ruské vojenské agresi. Přesto v sobě našli sílu znovu žít, a dokonce pomáhat druhým a vytvářet nové krásné věci. Tato kniha není aktuální jen v souvislosti s právě probíhající válkou, ale může pomoci všem, kteří hledají inspiraci, jak překonat své dramatické životní překážky a dosáhnout svých snů.
Universum, 160 stran, 359 Kč
Alan Rickman – Deníky
Alan Rickman i po své smrti zanechal odkaz herce světové úrovně a jeho profesionalitu nepřestávají diváci obdivovat ani dnes. Jeho deníky popisují neobyčejně i obyčejné věci, vyprávějí světsky, vtipně i s lehkou jízlivostí, přičemž zůstávají naprosto upřímné.
Autor nás bere do svého domova, na výlety s přáteli po celém světě, k přípravě divadelních her i na natáčení filmů: od Rozumu a citu přes průlomovou roli ve Smrtonosné pasti, Robina Hooda až po filmy o Harrym Potterovi a dílo Králova zahradnice, které režíroval. Deníky začínají v roce 1993, končí s hercovou smrtí v roce 2016 a jejich text čte herec a dabér Aleš Procházka.
Témbr, 20:32 hod, 429 Kč
RECENZE: Zasloužilá matka, přemnožený druh?
Friedrich Nietzsche: Zrození tragédie
Lidský život, píše Nietzsche, inspirován Schopenhauerovou metafyzikou pravůle, je bytostně ohrožen, plný bolesti, úzkosti a beznaděje. Tím, co má člověku pomoci snášet jeho osud, je umění.
Ve starověkém Řecku pak Nietzsche nachází pojmenování dvou základních principů v umění působících: princip apollinský, jehož úkolem je tragickou skutečnost lživě zkrášlovat a harmonizovat, a princip dionýský, původnější a hlubší, výraz nespoutanosti a opojení, v němž se mísí hrůza, bolest i titánský vzdor.
Vyšehrad, 224 stran, 299 Kč
Monika Vernerová, Pavel Kohout: Bezlepková dieta
Celiakie je onemocnění, při kterém dochází k nepřiměřeným reakcím na lepek obsažený v některých potravinách z těchto obilnin vyrobených. Úvod z pera docenta Kohouta přináší základní seznámení s nemocí a zjištění potravin, které by měl pacient vynechat.
Hlavní část tvoří dietní kuchařka od nutriční terapeutky Moniky Vernerové, která se zaměřuje na bezlepkovou dietu a přináší kolem 150 receptů na pečivo, polévky, knedlíky či masové pokrmy.
Vyšehrad, 136 stran, 269 Kč
Peter Crouch: Jak být fotbalistou…a nezbláznit se
Bezesporu nejvtipnější kniha o fotbale. Dozvíme se, jaké vztahy mezi hráči panují v šatnách, sprchách nebo dokonce na toaletách a co se odehrává v drahých nočních klubech.
Peter Crouch se sarkastickým humorem odhalí náturu současných fotbalistů, která se vymyká nejdivočejší představivosti, ať už jde o jejich účesy, tetování, auta nebo disciplínu. Kdo jiný je povolaný vyprávět o zákulisí fotbalu v Anglii než bývalý hráč Queens Park Rangers, Portsmouthu, Aston Villy, Norwiche, Southamptonu, Liverpoolu, Tottenham Hotspuru, Stoke City a Burnley.
Jako anglický reprezentant nastoupil k 42 mezinárodním zápasům, v Premier League vsítil více než 100 gólů a je historicky nejlepším hlavičkářem soutěže s 53 góly vstřelenými hlavou, ačkoliv ještě ani jako teenager neuměl hlavičkovat.
Grada, 312 stran, 299 Kč