Článek
Už koncem ledna vyjde syrové rodinné drama plné vášní, švédská literární senzace Můj bratr od Karin Smirnoff. Její hrdinka Jana se vrací na rodný statek na severu Švédska, odkud kdysi utekla, poté co její bratr napadl otce lopatou.
Návštěva v Janě oživí vzpomínky na dětství plné násilí, přesto se rozhodne zůstat, aby se pokusila vyrovnat s minulostí. Jenže drsná realita venkova, kde v rodinách po generace vládne alkohol a nikoho nezajímá, co se děje za zavřenými dveřmi, bude krutým soupeřem…
V únoru vyjde nový román Ivy Hadj Moussa: Těžké duše. Její stárnoucí hrdina má škraloup, nepořádek v životě a rozbitý vztah s dospívající dcerou. A má taky nápad: oživit svoji starou metalovou kapelu Heavy Souls…
Ve stejný měsíc se představí biografie velké americké hvězdy, herce a politika Arnolda Schwarzeneggera: Buď užitečný. Jeho úspěch je výsledkem jasné vize, tvrdé práce, přímé komunikace a odhodlání. Teď vám na svém příběhu ukáže, že smysl života může najít úplně každý. Jak říká sám Arnold – nikdo vás nepřijde zachránit, máte jen sami sebe.
RECENZE: Thriller Pomocnice šokuje dějovými zvraty
Z americké produkce se v únoru v ČR objeví i thriller Freidy McFadden: Za zamčenými dveřmi. Momentálně světově jednoznačně největší a nejvyhledávanější autorka tohoto žánru se po megabestselleru Pomocnice dostává k českým čtenářům druhým titulem, který u nás vyjde.
V dubnu uvede na trh Pavel Černý svůj historicko-faktografický román Morávkova zpověď – Věřím v Boha a ve své pistole. Představí v něm hrdinu československého odboje za druhé světové války Václava Morávka, jednoho z členů legendární slupiny Tří králů.
Ten, kdo chce vsadit na klasiku, může rovněž v dubnu sáhnout po díle Johna Irvinga: Poslední lanovka. Bezmála tisícistránkový rodinný epos nestora americké literatury, autora nesmrtelných Pravidel moštárny či Světa podle Garpa, vychází v češtině rok po publikaci v USA.
RECENZE: John Irving a fascinace proměnlivým pohlavím
Petra Klabouchová po detektivce Prameny Vltavy a historickém dramatu U severní zdi chystá na květen horor nazvaný Ignis Fatuus. Stojí na šumavské legendě o bludičkách a budete se bát…
RECENZE: Vrahové dětí z pankrácké věznice neuniknou Muži s dírou v srdci. Trestá je za 50. léta
V týž měsíc představí Pavel Klusák svůj titul Suchý a Šlitr. Podobně jako v případě knihy Gott nejde tak úplně o životopis jedné hvězdy (nebo dvojice hvězd), ale spíš o kroniku doby a společenské, politické a kulturní souvislosti.
V červnu vyjde pak druhý díl série Klíč Alexe Ahndorila. Jde o druhý pseudonym Larse Keplera – manželů Ahndorilových, kteří si od thrillerových kriminálek odskočili k deduktivním detektivkám ve stylu Agathy Christie. Název knihy se zatím „ladí“.
RECENZE: Klasické detektivky Ahndorilovým tak nejdou
Poslední srpnový den má vyjít kniha, která uzavře sérii vyprávění o rodině Smolíkových, Sudetský dům III. Její autor Štěpán Javůrek znovu zachytí události v podhorské vesnici Skláře, která prožívá drsná 50. léta, přičemž ani ta 60. nepřinesou mnohým zmoudření nebo odpuštění.
V září své čtenáře znovu osloví Sára Zeithammerová, autorka oceňovaných Stehů. Její novinkou se stane román Svatá. Představí v něm život chudé, ovdovělé hostinské, které se vše obrátí vzhůru nohama ve chvíli, kdy se její dceři Kristě v lese zjeví Panna Marie. Třebaže ji kromě Kristy nikdo neviděl, rodina se stává terčem adorace i nenávisti okolí. Příběh o lásce, zaslepenosti a zoufalství vychází ze skutečných událostí, které se odehrály v 19. století na Broumovsku.
RECENZE: Stehy. Osudová láska ve třech otevírá rozsáhlá životní zranění
Na podzim se mohou čtenáři těšit na novou knihu Jakuby Katalpy a Jiřího Hájíčka.
„Jakuba Katalpa chystá na podzim román ze Sudet, který prolíná životní příběhy tří žen za druhé světové války. Jiří Hájíček dopisuje román z jižních Čech, který se odehrává v současnosti a s velkou deziluzí se dívá na zemědělství. V románu se velcí zemědělci chovají jako mafiáni a uspět v oboru, pokud jste menší nebo s těmi správnými agrobarony nespolupracujete, je prostě nemožné,“ zmiňuje šéfredaktor nakladatelství Host Mirek Balaštík s tím, že názvy obou románů jsou zatím pracovní, ještě se vyjasní.
RECENZE: Eddy je Édouardem. Intimní zpověď člověka, který chce uniknout předurčenému životu
V plánu na letošní rok je také mimo jiné vydání další knihy francouzského spisovatele Édouarda Louise. Tentokrát s filmařem Kenem Loachem dali dohromady knihu Dialog o politice a umění. Dva umělci, dva pohledy členů rozdílných generací na současné umění a jeho roli ve světě.
Dočkají se i fanoušci další světové literární legendy. Spisovatel Cormac McCarthy se po dlouhých letech, jež uplynuly od vydání jeho světového bestselleru Cesta (2008), vrací s románovým diptychem. Jeho první část nazvaná Pasažér pojednává o peripetiích záchranáře Bobbyho Westerna, zatímco část druhá Stella Maris je věnována jeho sestře Alicii, doktorandce matematiky na Chicagské univerzitě.
RECENZE: Jakuba Katalpa předvedla mistrovskou práci
Jiří Hájíček: Všude, kudy teče Vltava, se cítím doma
Může se vám hodit na Zboží.cz: Buď užitečný - Arnold Schwarzenegger, Můj bratr - Karin Smirnoff